W Polsce nawet połowa chorych na grypę ma A/H1N1
Prawie 134 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę zarejestrowano w Polsce w czwartym tygodniu listopada - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Dla porównania tydzień wcześniej zarejestrowano w Polsce ogółem ponad 97 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Jak mówił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, nowy wirus odpowiada za 30-50% zachorowań na grypę w Polsce.
Dotychczasowy bilans zachorowań na grypę typu A/H1N1 podany przez Główny Inspektorat Sanitarny to 1158 osób zakażonych i 24 zmarłe. - To tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, 80% przypadków tej grypy przebiega łagodnie, tak że pacjenci często nawet nie zgłaszają się do lekarza. Można przyjąć, że grypę nowego typu przeszło kilkaset tysięcy osób - zaznaczył w rozmowie rzecznik GIS Jan Bondar. Dodał, że nowy wirus stał się dominującym wirusem sezonowym i według różnych ocen odpowiada za 30-50% zachorowań na grypę.
Podkreślił że mimo 24 zgonów grypa wywoływana przez wirus A/H1N1 nie odbiega od przeciętnej grypy sezonowej, można wręcz przyjąć, że jest lżejsza, a wśród zmarłych przeważali pacjenci cierpiący na inne poważne choroby, w tym nowotwory czy niewydolność krążenia.
Bondar zaznaczył, że zawsze w sezonie grypowym dochodziło w Polsce do kilkunastu, kilkudziesięciu, czasem nawet kilkuset zgonów, jednak "nigdy nie było takiej diagnostyki i takiego raportowania", jak w przypadku wirusa A/H1N1.