W Polsce co piąty poseł to kobieta
W Polsce co piąty poseł i co ósmy senator to
kobieta. Panie stanowią także kilkanaście procent samorządowców,
ale głównie niższego szczebla. Są menedżerami, często jednak
gorzej opłacanymi niż ich koledzy po fachu. W środę obchodzony
jest Międzynarodowy Dzień Kobiet, którego tematem jest rola kobiet
w procesach decyzyjnych.
07.03.2006 | aktual.: 07.03.2006 20:22
Dzień ten został ustanowiony w 1910 roku przez Międzynarodowy Kongres Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, dla upamiętnienia manifestacji 15 tysięcy kobiet, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i poprawy warunków pracy. W PRL-u było to święto państwowe; zniesiono je w 1993 roku.
Międzynarodowy Dzień Kobiet będzie w tym roku obchodzony w różnych krajach świata, najhuczniej na wschodzie Europy: w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, ale też w Parlamencie Europejskim w Brukseli czy we Włoszech, gdzie udział w obchodach zapowiedziało wielu polityków, z prezydentem na czele.
Tematem tegorocznych obchodów - jak pisze sekretarz generalny ONZ Kofi Annan w przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet - ma być rola kobiet w procesach decyzyjnych.
"Słuszne i wręcz konieczne jest, aby kobiety brały udział w procesach decyzyjnych na równi z mężczyznami. W różnych gremiach kobiety powinny być reprezentowane w takim samym stopniu co mężczyźni, a ich zdanie brane pod uwagę" - napisał Annan, dodając, że "postęp jest nadal zbyt wolny.
Podkreślił, że zmiany są często wynikiem m.in. wprowadzenia parytetu. "Jest to również wynik ukierunkowanych i skoordynowanych działań, które mają zapewnić równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym" - napisał.
Raport ONZ, przygotowany przez Komisję ds. Statusu Kobiet, zaleca zwiększenie "efektywnego uczestnictwa kobiet" w życiu politycznym przez "budowę koalicji strategicznych lub sojuszy z osobami wpływowymi, w tym z mężczyznami".
Obecnie - jak podaje Annan - 11 kobiet na świecie zajmuje najwyższe stanowiska w państwie. W Chile, Hiszpanii i w Szwecji został wprowadzony parytet płci we władzach rządowych. Z danych ONZ wynika, że wśród parlamentarzystów na świecie jest 16,3% kobiet; najmniej w parlamentach krajów arabskich.
W Finlandii, Norwegii, Danii, Estonii, Grecji i Szwecji kobiety stanowią 40% kadry kierowniczej spółek prywatnych, ale jest to wynik wprowadzenia parytetu.
Wśród kadry kierowniczej średniego szczebla jest aż 42% Polek - co stawia nasz kraj w ścisłej europejskiej czołówce. Jednak wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla kobiety stanowią 22%, a wśród najwyższego szczebla - jedynie 2%.
Kobiety w Polsce częściej natomiast podejmują działalność gospodarczą. Wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw jest w Polsce 36% kobiet (w Danii - 21%, w Szwecji i w Irlandii - 25%).
W ostatnich dziesięciu latach na świecie wzrosła liczba kobiet-dziennikarzy - podaje ONZ. Jednak, mimo że co trzeci dziennikarz to kobieta, wśród osób pełniących funkcje kierownicze jedynie niespełna 3% z nich to panie.