PolskaW piątek - w Sejmie

W piątek - w Sejmie

Sejm zajmował się w piątek rządowymi
projektami zmian w kilku ustawach podatkowych. Posłowie skierowali
je do dalszych prac w komisji. Proponowane zmiany mają służyć
głównie małym i średnim przedsiębiorcom.

Projekty te stanowią pierwszy etap realizacji strategii gospodarczej rządu - powiedziała wiceminister finansów Irena Ożóg. Ich podstawowym celem jest stworzenie warunków do aktywizacji przedsiębiorców. Tylko nieliczne zmiany spowodują zmniejszenie obciążeń podatkowych, ale aktywizacja ma wynikać głównie ze zmniejszenia nadmiernej biurokratyzacji.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zostanie zlikwidowana konieczność corocznego składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Jeśli podatnik raz złoży takie oświadczenie, to w kolejnych latach urząd będzie przyjmował, że podatnik ten wybór podtrzymuje.

Projekt noweli ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zakłada zwiększenie możliwości korzystania przez podatników z uproszczonych form rozliczania się z fiskusem, takich jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.

W zakresie ryczałtu dotyczy to przede wszystkim zwiększenia maksymalnego rocznego limitu przychodów, który uprawnia do rozliczania w formie ryczałtu, do 250 tys. euro z obecnych ok. 140 tys. euro (499,6 tys. zł).

Nowelizacja zakłada też możliwość wyboru ryczałtu przez przedstawicieli wolnych zawodów, ale pod warunkiem, że świadczą usługi wyłącznie na rzecz osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla usług świadczonych przez przedstawicieli wolnych zawodów nowelizacja przewiduje nową stawkę ryczałtu w wysokości 20%.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o podatku akcyzowym przewiduje, że podatnik będzie mógł wybrać możliwość rozliczania się z VAT z fiskusem co trzy miesiące, a nie - jak obecnie - co miesiąc.

Możliwość ta będzie jednak dotyczyła tylko tzw. małych podatników, czyli - według projektu - takich, u których wysokość obrotów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 800 tys. euro, a w przypadku podatników świadczących usługi pośrednictwa, agencyjne, zlecenia i inne usługi o podobnym charakterze - nie więcej niż 30 tys. euro.

Natomiast projekt nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej zakłada obniżenie o 1/4 lub o 1/3 opłat od niektórych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. od wpisu do ewidencji działalności gospodarczej do 600 zł z 833 zł obecnie.

Sejm zajmował się też innymi sprawami, m.in. odesłał do komisji rządowy projekt zakładający likwidację od 31 maja Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jej zadania i majątek przejmie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Posłowie znowelizowali ustawę o ochronie osób i mienia. Nowelizacja ma na celu bardziej skuteczny nadzór nad transportem broni, amunicji, materiałów wybuchowych i sprzętu wojskowego.

Ponownie, na 4-letnią kadencję, Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych została wybrana Ewa Kulesza. Decyzję Sejmu musi jeszcze zaakceptować Senat.

Przewagą zaledwie 40 głosów uchwalono ustawę (projekt przedłożył prezydent) o stanie wyjątkowym. Stan wyjątkowy wprowadza prezydent na wniosek rządu. Może on trwać do 90 dni - przewiduje ustawa, która trafi teraz do Senatu.

Nie głosowano natomiast projektu uchwały w sprawie zmiany regulaminu Sejmu, który wprowadza kary finansowe za utrudnianie pracy Sejmu. Głosowania w tej sprawie mają się odbyć na następnym posiedzeniu, 8 maja. (mp)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)