Trwa ładowanie...
d210gjq
woda

W Pekinie może zabraknąć wody

Mieszkańcom Pekinu grozi widmo suchych kranów. Władze wezwały obywateli, by oszczędzali wodę, gdyż inaczej jej deficyt w 2008 roku sięgnie 1,1 mld metrów sześciennych, co oznaczać będzie katastrofę - podała agencja Xinhua (Sinhua).

Share
d210gjq

Tymczasem za dwa lata w stolicy Chin odbędzie się letnia olimpiada, którą od dawna reklamuje się jako "Zielone igrzyska".

Susze regularnie nawiedzające w ostatnich latach region pekiński sprawiły, że w ważnym dla metropolii podstołecznym zbiorniku Guanting poziom wody drastycznie się obniżył. Jest dziś o 91% niższy od średniej z poprzednich lat.

W zeszłym roku pekińczycy zużyli 3,45 mld m sześciennych wody. Usiłując ograniczyć konsumpcję, władze podniosły ostatnio jej cenę. Do końca czerwca w miejscach publicznych wstawione zostaną liczniki i urządzenia pozwalające oszczędzać wodę. Liczniki nakazano także zainstalować w prywatnych mieszkaniach - w kuchniach, łazienkach i toaletach.

Na terenach uprawnych pod Pekinem planuje się budowę wydajniejszych systemów irygacyjnych oraz sadzenie odpornych na posuchę gatunków ryżu i pszenicy.

Marnowanie wody jest obecnie uważane za wykroczenie, zagrożone grzywną w wysokości 1400 dolarów.

Henryk Suchar

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d210gjq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d210gjq
d210gjq
Więcej tematów