nagroda
21-03-2012 (13:44)

W Oslo wybrano "wybitnych Polaków"

Na uroczystej gali w Oslo rozdano statuetki konkursu "Wybitny Polak w Norwegii". Wyróżniono między innymi reżysera filmowego, politologa, społecznika i publicystę oraz przedsiębiorców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Laureaci konkursu Wybitny Polak w Norwegii 2012
Laureaci konkursu Wybitny Polak w Norwegii 2012 (Wlodek Koscielniak)
WP

Komitet składający się z ubiegłorocznych zwycięzców konkursu "Wybitny Polak w Norwegii" wybrał tegorocznych laureatów. Na gali zorganizowanej przez UCI Young Polish Norwegian Professionals Asoccation w sali koncertowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Oslo obecni byli Ambasador RP w Królestwie Norwegii Wojciech L. Kolańczyk oraz burmistrz Oslo Fabian Stang.

Świecą dobrym przykładem

W kategorii "Osobowość" nagrodzono działacza polonijnego Eugeniusza Kurana, który w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych organizował pomoc medyczną dla mieszkańców Polski, zaś w latach dziewięćdziesiątych wraz z norweską młodzieżą podróżował do Polski. Na łamach norweskiej prasy prowadził debatę o historycznej roli Polski i Polaków w Europie. Organizatorzy konkursu i komitet ekspertów uznali, że działania pana Eugeniusza mogą być źródłem inspiracji dla nowych pokoleń.

WP

W kategorii "Kultura" zwyciężył urodzony w Warszawie Leiv Igor Devold, wykładowca reżyserii dokumentalnej w Szkole Telewizyjnej w Lillehammer, który za jeden z celów postawił sobie przybliżanie polskiej kultury norweskim filmowcom.

W kategorii "Nauka" zwyciężył antropolog społeczny, politolog, tłumacz i badacz Jakub M. Godzimirski. W ostatnich miesiącach, na potrzeby norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, opracował on raport dotyczący min. roli diaspory polskiej w kształtowaniu norweskiej polityki zagranicznej.

W kategorii "Biznes" laureatem został dyrektor zarządzający w firmie "Det Norske Veritas Certification AS" Włodzimierz Biel, zaś laur w kategorii "Młody Polak" otrzymał Mikael Pfanhauser, właściciel firmy doradztwa finansowego Pfinans.

Honorowe wyróżnienie otrzymała pisarka i animatorka polskiej kultury w Norwegii i norweskiej w Polsce Janina Januszewska-Skreiberg.

WP

Kreatywni, przebojowi, otwarci

Na niedzielnej gali ambasador Wojciech Kolańczyk wręczył zwycięzcom statuetki. "Wybitni" otrzymali też dyplomy od dyrektora Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego i upominki od sponsorów.

Dyrektor Generalny Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Adam Czernik podkreślił w przemówieniu, że konkurs służy wykreowaniu pozytywnego wizerunku Polaków mieszkających na całym świecie. Jego celem jest pokazanie ich dokonań oraz sukcesów, gdyż często Polacy - znani i szanowani na emigracji - pozostają anonimowi w Polsce. - Kreatywni, przebojowi, otwarci i gotowi na zmiany, dobrze wykształceni, pozbawieni kompleksów, są bardzo dobrymi ambasadorami swojego kraju - powiedział o nich Adam Czernik.

Gala wręczenia nagród odbyła się pod patronatem medialnym nPortal.no oraz Studio Kvadrat Fotografene.

WP

Z Trondheim dla polonia.wp.pl
Sylwia Skorstad

Polub WP Wiadomości
WP
WP