W Norymberdze pokażą zbrodnie Wehrmachtu
W związku z 68. rocznicą napaści hitlerowskich
Niemiec na Polskę, w najbliższą sobotę w Norymberdze otwarta
zostanie wystawa o zbrodniach Wehrmachtu podczas działań wojennych
we wrześniu i październiku 1939 roku.
27.08.2007 | aktual.: 27.08.2007 19:07
Jak poinformował rzecznik władz miasta Siegfried Zelnhefer, ekspozycja ukazująca zbrodniczą politykę niemieckiej armii zostanie pokazana w ośrodku dokumentacji znajdującym się na terenie, gdzie w latach 20. i 30. odbywały się zjazdy partii hitlerowskiej NSDAP.
Zelnhefer podkreślił, że historycy dokładnie opisali w minionych latach zbrodnie wojenne popełnione przez Wehrmacht po 1941 roku na Wschodzie Europy i w południowo-wschodniej części kontynentu. Mniej uwagi poświęcono natomiast - jego zdaniem - napaści na Polskę w 1939 roku, chociaż wojna ta także miała cechy wojny wyniszczającej. W czasie działań wojennych przeciwko Polsce zbombardowano 150 przypadkowo wybranych miast, zabito dziesiątki tysięcy osób cywilnych, mordowano jeńców wojennych i Żydów - podkreślił rzecznik.
Wystawa będzie czynna do 13 stycznia 2008 r. Przygotowana przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie ekspozycja pokazywana jest od 2005 roku na terenie Niemiec. Pierwszym miejscem było muzeum niemieckiego ruchu oporu w Berlinie.
Leżąca w północnej części Bawarii Norymberga była jednym z głównych ośrodków ruchu nazistów. Właśnie tutaj w latach 1927 i 1929, a następnie, po zdobyciu przez nich władzy, co roku w latach 1933-1938 odbywały się z udziałem Adolfa Hitlera zjazdy NSDAP. W 1935 roku Reichstag uchwalił w Norymberdze rasistowskie zasady prawne nazwane "ustawami norymberskimi". W Norymberdze mieściła się także redakcja osławionego antysemickiego pisma "Der Stuermer".
Jacek Lepiarz