W nocy z 12 na 13 sierpnia czeka nas spektakl spadających gwiazd
W nocy z 12 na 13 sierpnia 2014 roku przypadnie największa aktywność roju Perseidów na naszym niebie. Będziemy mogli zobaczyć nawet 100 spadających gwiazd na godzinę. Może się zdarzyć, że będzie ich jeszcze więcej. W przeszłości obserwowano 200 meteorów w ciągu godziny, a w rekordowym 1992 roku - nawet 500.
05.08.2014 | aktual.: 07.08.2014 09:41
Najpiękniejszą noc w roku będą oglądać internauci z całej Polski. Na stronie wydarzenia akcji Noc Spadających Gwiazd 2014 gromadzą się po raz 5-ty, celem wspólnego podziwiania nocnego nieba i spełniania marzeń - jest ich już 120 tysięcy. Oficjalna 5-ta edycja Nocy Spadających Gwiazd to największe wydarzenie w social media w Polsce. Liczba "poławiaczy marzeń" dynamicznie rośnie. Każdej doby do Nocy Spadających Gwiazd dołączają kolejne tysiące osób.
Marzenia się spełniają
Zasady są proste: W ramach wydarzenia Nocy Spadających Gwiazd uformowano społeczność - ruch, do którego dołączyć może każdy, kto ma marzenia i chciałby je spełnić. Wystarczy w kulminacyjną noc z 12 na 13 sierpnia 2014 zadrzeć głowę do góry w oczekiwaniu na spektakl nocnego nieba. Wówczas będzie można zaobserwować nawet do 100 "spadających gwiazd" na godzinę.
Obserwatorzy z całej Polski
Wydarzenie tworzą internauci z głównych miast Polski tj. Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Lublina, Gdańska, Białegostoku, Szczecina czy Katowic. Jego uczestnikami są przede wszystkim ludzie młodzi do 24 roku życia. Najczęstszą formą obserwacji są organizujące się grupy znajomych, które wspólnie rozkładają koce w obrębie obszarów miejskich. - Spadające gwiazdy najlepiej obserwować z dala od miejskiej łuny światła, która w znaczącym stopniu ogranicza możliwość podziwiania nocnego spektaklu - mówi Przemysław Jaczewski, organizator i autor akcji Noc Spadających Gwiazd.
Spadające gwiazdy to resztki roju Perseidów spalających się w atmosferze Ziemi. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, którego powstanie związane jest z przelotem komety 109P/Swift-Tuttle. Radiant roju podczas jego występowania będzie przemieszczał się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Największą aktywność na niebie będzie można zaobserwować w noc z wtorku na środę (12.08-13.08.2014). Samo zjawisko będzie można jeszcze oglądać do około 25 sierpnia 2014.