W Niemczech szukają masowego grobu z czasów wojny
W środę, w Jamlitz, rozpoczną się prace wykopaliskowe związane z poszukiwaniem przypuszczalnie największego na terenie Niemiec masowego grobu żydowskich ofiar II wojny światowej. Prace potrwają około trzech tygodni.
Minister spraw wewnętrznych tego kraju związkowego Joerg Schoenbohm poinformował, że na terenie ok. 5000 metrów kwadratowych spoczywać mogą szczątki 753 kobiet i mężczyzn, zamordowanych 2 lutego 1945 r. przez SS podczas likwidacji obozu Lieberose, podlegającego obozowi Sachsenhausen. W środę przypada 64. rocznica jego wyzwolenia.
Ofiarami mordu były osoby chore i niezdolne do marszu. Pochodziły głównie z Polski i Węgier. Cytowany w komunikacie swego ministerstwa Schoenbohm podkreślił, że odnalezienie szczątków zamordowanych jest "historycznym, moralnym oraz politycznym obowiązkiem" wobec krewnych ofiar.
Poszukiwania masowej mogiły rozpoczęto w połowie lat 90. Do 2004 r. bezowocnie przeszukano 20 obszarów o łącznej powierzchni 200 tys. metrów kwadratowych. Teren w miejscowości Jamlitz od początku uważano za najbardziej prawdopodobne miejsce mogiły. Wskazywały na to wypowiedzi świadków oraz badania historyków. Na prace poszukiwawcze na tym terenie nie zgadzał się jednak właściciel gruntu. Porozumienie w sporze prawnym osiągnięto dopiero jesienią zeszłego roku.
W lutym 1945 r. w czasie dwudniowej akcji likwidacyjnej w Jamlitz zastrzelono w sumie 1342 więźniów.
Anna Widzyk