PolskaW niedzielę odbędzie się X Manifa

W niedzielę odbędzie się X Manifa

03.03.2009 15:40, aktual.: 03.03.2009 15:51

"Każda ekipa - ta sama lipa!" - to hasło
tegorocznej, X warszawskiej Manify, corocznej manifestacji
organizowanej w Dzień Kobiet przez środowiska feministyczne.

Warszawska Manifa rozpocznie w niedzielę, 8 marca o godz. 12 na Placu Defilad. W całej Polsce z okazji Dnia Kobiet organizowane będą różnego rodzaju imprezy: wystawy, happeningi, dyskusje. Manify odbędą się również m.in. w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu.

Śląska Manifa odbędzie się w sobotę 7 marca pod hasłem "Za zdrowie pań - to za mało!", krakowskiej Manifie, zaplanowanej na niedzielę 8 marca, przyświecać będzie hasło: "Czyny, nie PO-PiSy", hasło gdańskiej Manify to: "Mówimy - działamy - zmieniamy!"

"99 lat temu nasze prababki ustanowiły, że 8 marca będzie naszym świętem, Międzynarodowym Dniem Kobiet. 8 marca my, kobiety, znów będziemy domagać się równouprawnienia i zmiany dyskryminujących praw. Dzięki temu, że działamy solidarnie, udało się zapobiec wielu zmianom w prawie, które pogorszyłyby los kobiet w Polsce. Nadal jednak jesteśmy dyskryminowane w zakresie pracy, edukacji, ochrony zdrowia, sprawiedliwości i ochrony przed przemocą. Każda koalicja rządząca miała własne pomysły na to, jak pogorszyć naszą sytuację, każda była głucha na głos społeczeństwa" - przekonują organizatorki warszawskiej Manify, uzasadniając tegoroczne hasło.

Ustawa o in vitro, dostęp do świadczeń zdrowotnych, dyskryminacja kobiet na rynku pracy, problemy młodych matek, stosunek władz do Kościoła, konflikt feministek z pełnomocnik ds. równego traktowania - to niektóre z tematów, na które zwracają uwagę organizatorki Manify.

W tym roku Manifę promują także plakaty z wizerunkiem duchownego i napisem "Biskup nie jest Bogiem" oraz różańcem i hasłem "Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek". Ich umieszczenia na autobusach odmówił stołeczny ZTM, tłumacząc, że są zbyt kontrowersyjne. Ostatecznie plakaty zawisły na bilboardach na warszawskich ulicach.

Manifę co roku organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca - nieformalna grupa kobiet, zawiązana w lutym 2000 r., aby reagować na rażące przypadki dyskryminacji kobiet. Każda Manifa jest poświęcona innemu problemowi społecznemu kobiet.

Pierwsza Manifa odbyła się 8 marca 2000 r. pod hasłem "Demokracja bez kobiet to pół demokracji". Kolejną zorganizowano 10 grudnia 2000 r. pod hasłem "Prawa człowieka prawami kobiet". W 2001 r. przyświecało jej hasło "Nie daj sobie zamknąć ust byle czym". W 2002 r. Manifa odbyła się pod hasłem, "Moje życie - mój wybór 3 x TAK: TAK dla edukacji seksualnej, TAK dla antykoncepcji, TAK dla prawa do aborcji". "Nasze ciała, nasze życie, nasze prawa" - to hasło Manify z 2003 r. W 2004 r. hasłem było "Dziewczyny potrzebne są czyny", w 2005 r. - "Jesteśmy silne, razem silniejsze!", w 2006 r. - "Walczmy razem! Bądźmy wolne! Brońmy swoich praw!". VIII Manifa w 2007 r. nazwana została Wielkim Marszem Solidarności Kobiet. IX, zeszłorocznej Manifie, przyświecało hasło: "Hasło dowolne, chcemy być wolne".

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także