PolskaW niedzielę 22. Finał WOŚP

W niedzielę 22. Finał WOŚP

120 tys. wolontariuszy wyjdzie w niedzielę na ulice, aby kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło 22. Finału WOŚP to: "Na ratunek". Pieniądze będą zbierane na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz dla oddziałów geriatrycznych.

W niedzielę 22. Finał WOŚP
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

08.01.2014 | aktual.: 08.01.2014 15:52

Czytaj także wywiad WP.PL z Jerzym Owsiakiem

Jak poinformował szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, w tegorocznym Finale weźmie udział blisko 1,8 tys. sztabów, w tym 51 zagranicznych. Fundacja przygotowała 35 mln serduszek dla darczyńców.

Jak zawsze w ramach Finału odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, m.in. koncerty - w tym roku będzie ich ponad 700 - a także biegi "Policz się z cukrzycą". Główny bieg zaplanowano jak zwykle w Warszawie, ale w sumie w całej Polsce będzie ich 24. Na warszawski bieg przygotowano 5 tys. pakietów startowych, po raz pierwszy uczestnicy byli proszeni o wpłatę 20 zł. Środki te - jak poinformował Owsiak - zostaną przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.

Jak co roku w Warszawie odbędzie się koncert przed Pałacem Kultury i Nauki. Rozpocznie się o godz. 13.30, potrwa do godz. 22. Zagra kilkanaście zespołów. O godz. 20, jak co roku, zorganizowany zostanie pokaz sztucznych ogni "Światełko do nieba".

Fundację można wspierać nie tylko przez wrzucanie datków do puszki, ale również przez internet: m.in. przelewami, sms-ami, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej, przez serwisy społecznościowe. Wszystkie sposoby opisane są na stronie www.wosp.org.pl/final/wesprzyj.

W finałową zbiórkę można się również włączyć przez jedną z ponad 10 tys. aukcji internetowych. Do wylicytowania są m.in. dzień w fotelu wicepremiera Janusza Piechocińskiego, kolacja z posłem Robertem Biedroniem, udział w manewrach morskich, lot Dreamlinerem; można też zdobyć wiele gadżetów m.in. od sportowców i artystów. Na jednej z aukcji wylicytować można np. zmywanie naczyń przez Owsiaka, do czego gorąco zachęcał, zastrzegając sobie możliwość wybrania podkładu muzycznego na czas zmywania. Wszystkie aukcje można znaleźć na stronie www.aukcje.wosp.org.pl. Zobacz galerię zdjęć:* Nietypowe aukcje na rzecz WOŚP*

Owsiak zapowiedział, że zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.

Jak podkreślił w specjalnym liście krajowy konsultant ds. chirurgii dziecięcej prof. Piotr Kaliciński, w Polsce system organizacyjny medycyny ratunkowej dla dzieci od wielu lat pozostaje w niezmienionym kształcie i opiera się głównie na oddziałach chirurgii dziecięcej o różnym stopniu wyposażenia i przygotowania do leczenia dzieci z ciężkimi urazami. Dzieci z ciężkimi obrażeniami kierowane są często do najbliższych szpitali zamiast do specjalistycznego centrum urazowego dysponującego odpowiednią wielodyscyplinarną kadrą oraz odpowiednim wyposażeniem w sprzęt i aparaturę do szybkiej diagnostyki, monitorowania i leczenia.

Według Kalicińskiego w Polsce funkcjonuje tylko kilkanaście ściśle pediatrycznych szpitalnych oddziałów ratunkowych, a niektóre są wręcz zamykane ze względu na brak odpowiedniego, wymaganego przepisami, sprzętu. Wielu szpitalom brakuje odpowiednio wyposażonych środków transportu, aby dziecko po urazie, po wstępnym zaopatrzeniu, przekazać w szybki i bezpieczny sposób do specjalistycznego ośrodka pełniącego rolę centrum urazowego dla dzieci. Dlatego właśnie WOŚP postanowiła wesprzeć tę dziedzinę medycyny.

Owsiak zwrócił uwagę, że w tym roku fundacja po raz drugi będzie zbierać pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. Przypomniał, że w ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ. "Chcemy, żeby standardy leczenia ludzi w podeszłym wieku nie odbiegały w Polsce od poziomu europejskiego" - mówił.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)