Trwa ładowanie...

W najbliższy wtorek całkowite zaćmienie Księżyca

We wtorek, 15 kwietnia b.r., dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które będzie można obserwować na Pacyfiku i z obu Ameryk - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Share
W najbliższy wtorek całkowite zaćmienie Księżyca
Źródło: AFP, Fot: Torsten Blackwood
d18kswp

- Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob. Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła, lecz odbija tylko światło słoneczne, jego blask gaśnie w takiej sytuacji. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca. Gdy Srebrny Glob schowa się w cień Ziemi całkowicie, mówimy o zaćmieniu całkowitym, gdy schowa się częściowo, mówimy o zaćmieniu częściowym - wyjaśnił astronom.

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie już we wtorek 15 kwietnia. Niestety nie będzie ono widoczne w Polsce. Jak zapewnia dr Olech, więcej szczęścia będą mieli obserwatorzy znajdujący się w Ameryce Północnej, na Pacyfiku i w zachodniej części Ameryki Południowej.

Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się 15 kwietnia o godzinie 6.54, zaćmienie częściowe - o godzinie 7.58, zaćmienie całkowite - o godzinie 9.07, maksimum zaćmienia z fazą 1.2907 - o godzinie 9.46. Koniec zaćmienia całkowitego nastąpi o godzinie 10.25, koniec zaćmienia częściowego - o 11.33, a koniec zaćmienia półcieniowego - o 12.38.

Następne zaćmienie Księżyca wydarzy się 8 października 2014 roku. Też będzie to zaćmienie całkowite i także nie zobaczymy go z Polski.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d18kswp

Podziel się opinią

Share
d18kswp
d18kswp
Więcej tematów