Trwa ładowanie...
d4ird8u
d4ird8u

W Moskwie rozpoczyna się Sobór Pomiestny

W moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela,
głównej świątyni Rosji, we wtorek rozpoczyna się Sobór Pomiestny,
który wybierze nowego patriarchę Moskwy i Wszechrusi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4ird8u

Zgromadzenie to poprzedza Boska Liturgia, którą od 8.00 czasu moskiewskiego (6.00 czasu polskiego) koncelebrują strażnik patriarszego tronu Cyryl i pozostali członkowie Świętego Synodu.

W Soborze Pomiestnym weźmie udział ponad 700 delegatów - biskupów, kleryków, osób zakonnych i świeckich - ze wszystkich 157 eparchii rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w Rosji i 63 innych krajach.

Jego obrady otwarte zostaną o 12.00 (10.00). Wybory nowego zwierzchnika Cerkwi rozpoczną się o 17.30 (15.30).

d4ird8u

Zgromadzenie zaplanowano na trzy dni. Nie wyklucza się jednak, że do wyboru patriarchy wystarczy jedno głosowanie. Jeśli tak się stanie, imię nowego patriarchy będzie znane już we wtorek wieczorem.

W niedzielę Sobór Biskupów w tajnym głosowaniu wskazał trzech najgodniejszych - zdaniem cerkiewnych hierarchów - kandydatów: metropolitów Cyryla, Klemensa i Filareta. W akcie tym wzięło udział 198 biskupów.

Zdecydowanym faworytem wyborów jest 62-letni Cyryl, metropolita smoleński i kaliningradzki, który od 6 grudnia pełni obowiązki głowy Cerkwi. W niedzielę uzyskał poparcie 97 biskupów (48,98 proc.).

Jego głównego rywala, 59-letniego Klemensa, metropolitę kałuskiego i borowskiego, poparło 32 hierarchów. Za 72-letnim Filaretem, metropolitą mińskim i słuckim, patriarszym egzarchą Białorusi, opowiedziało się 16 biskupów.

d4ird8u

Wszyscy trzej są członkami Świętego Synodu, kolegialnego organu przy patriarsze na co dzień kierującego Cerkwią.

Sobór Pomiestny ma prawo rozszerzyć listę kandydatów, zaproponowaną przez Sobór Biskupów.

Intronizację nowego patriarchy wyznaczono na 1 lutego.

Poprzedni zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi - Aleksy II - zmarł 5 grudnia ubiegłego roku w wieku 79 lat. Cerkwi przewodził od 1990 roku. Był 15. patriarchą w jej historii od wprowadzenia tego urzędu w 1589 roku.

Jerzy Malczyk

d4ird8u

Podziel się opinią

Share
d4ird8u
d4ird8u
Więcej tematów