Trwa ładowanie...
d2rgabm
Nasz DziennikZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Mławie poszukiwania ciał zamordowanych przez UB żołnierzy

W Mławie ruszyły poszukiwania szczątków żołnierzy antykomunistycznego oddziału Wacława Grabowskiego ppor. "Puszczyka" zamordowanych przez UB w 1953 roku - informuje "Nasz Dziennik".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Mławie poszukiwania ciał zamordowanych przez UB żołnierzy
(WP.PL)
d2rgabm

- Będziemy się starali odnaleźć Wacława Grabowskiego "Puszczyka" i jego podkomendnych, zabitych w lipcu 1953 r. i pogrzebanych prawdopodobnie na terenie siedziby Urzędu Bezpieczeństwa, na jego tyłach, pod murem - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN kierujący poszukiwaniami ofiar komunizmu na terenie Polski.

Dodaje, że wcześniej szukano dokumentów i świadków potwierdzających miejsce tajnego pochówku. - Teraz będziemy się starali to udowodnić. Albo potwierdzimy te relacje i te dokumenty, albo nie - zaznacza prof. Szwagrzyk.

Zebrane informacje wskazują właśnie na dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie przy ul. Reymonta. Jednym ze świadków jest Henryk Kacprzak. Mimo że był wówczas małym dzieckiem, pamięta, jak funkcjonariusze bezpieki przywieźli ciała na ul. Reymonta, a jego ojciec, zaangażowany w powojenną konspirację, mówił mu, że byli to żołnierze Grabowskiego.

d2rgabm

Podziel się opinią

Share

d2rgabm

d2rgabm
Więcej tematów