Trwa ładowanie...

W Mławie poszukiwania ciał zamordowanych przez UB żołnierzy

W Mławie ruszyły poszukiwania szczątków żołnierzy antykomunistycznego oddziału Wacława Grabowskiego ppor. "Puszczyka" zamordowanych przez UB w 1953 roku - informuje "Nasz Dziennik".

Share
W Mławie poszukiwania ciał zamordowanych przez UB żołnierzy
Źródło: WP.PL
d3gi8zq

- Będziemy się starali odnaleźć Wacława Grabowskiego "Puszczyka" i jego podkomendnych, zabitych w lipcu 1953 r. i pogrzebanych prawdopodobnie na terenie siedziby Urzędu Bezpieczeństwa, na jego tyłach, pod murem - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN kierujący poszukiwaniami ofiar komunizmu na terenie Polski.

Dodaje, że wcześniej szukano dokumentów i świadków potwierdzających miejsce tajnego pochówku. - Teraz będziemy się starali to udowodnić. Albo potwierdzimy te relacje i te dokumenty, albo nie - zaznacza prof. Szwagrzyk.

Zebrane informacje wskazują właśnie na dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie przy ul. Reymonta. Jednym ze świadków jest Henryk Kacprzak. Mimo że był wówczas małym dzieckiem, pamięta, jak funkcjonariusze bezpieki przywieźli ciała na ul. Reymonta, a jego ojciec, zaangażowany w powojenną konspirację, mówił mu, że byli to żołnierze Grabowskiego.

d3gi8zq

Podziel się opinią

Share
d3gi8zq
d3gi8zq
Więcej tematów