W "małym Rzymie" odsłonięto pomnik Jana Pawła II
W "słowackim Rzymie" lub "małym Rzymie", jak ze względu na liczne kościoły nazywa się oddalone o 50 km na północ od Bratysławy miasto Trnawę, odsłonięto w niedzielę ponad 2,5-metrowy pomnik Jana Pawła II.
Wcześniej w trnawskiej katedrze odbyła się uroczysta msza św., podczas której modlono się w intencji rychłej beatyfikacji papieża Polaka.
Ponad półtonowa, odlana w brązie rzeźba autorstwa Słowaka Antona Gabrika stanęła w centrum miasta, na odnowionym placu przed wejściem do katedry św. Jana Chrzciciela, siedziby archidiecezji trnawsko-bratysławskiej i Uniwersytetu Trnawskiego.
Pomnik miał stanąć już przed miesiącem, w drugą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Trnawie, gdy pielgrzymował po Słowacji. Rzeźby nie udało się wykonać na czas i władze miasta zdecydowały, iż najlepszym terminem jej odsłonięcia i poświęcenia będzie 16 października - w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
"Mały Rzym" w ten skromny sposób oddaje cześć byłemu już pierwszemu obywatelowi Wielkiego Rzymu, największej osobistości XX wieku - powiedział prezydent Trnawy Sztefan Bosznak.
Ten pomnik to nie tylko pamiątka po wizycie Jana Pawła II, pierwszego papieża który zawitał do Trnawy, ale zwłaszcza przypomnienie, byśmy nie zapominali o Jego naukach i wprowadzali je w życie. Apel "Nie bójcie się, zostańcie w wierze!" jest stale aktualny - podkreślił arcybiskup Jan Sokol, metropolita trnawsko- bratysławski.
Niech ta rzeźba potwierdza, iż Jan Paweł II dał narodom Środkowej Europy świadomość wolności i solidarności międzyludzkiej. Wartości, o którą stale trzeba walczyć i której stale trzeba się uczyć - dodał arcybiskup Henryk Józef Nowacki, nuncjusz apostolski na Słowacji.
Jan Paweł II jest dla Słowaków prawie tak bliski jak dla Polaków. Słowacy nazywają się "narodem spod Tatr" i dlatego uwielbiali i uwielbiają papieża Słowianina, który był tak przywiązany do tych gór. Mam sygnały, że śladem Trnawy zamierzają iść kolejne słowackie miasta - powiedział ambasador RP na Słowacji Zenon Kosiniak-Kamysz.
Dariusz Wieczorek