ŚwiatW Los Angeles rozpoczęła się operacja rozdzielania bliźniaczek syjamskich

W Los Angeles rozpoczęła się operacja rozdzielania bliźniaczek syjamskich

W Los Angeles lekarze rozpoczęli operację rozdzielenia 10-miesięcznych bliźniaczek zrośniętych od klatki piersiowej po miednicę. Reginę i Renatę Salinas Fierros tuż po 6 rano lokalnego czasu przywieziono do sali operacyjnej Szpitala Dziecięcego w Los Angeles.

Skomplikowana operacja będzie - jak się oczekuje - trwać 24 godziny. Bliźniaczki zwrócone są ku sobie buziami; mają osobne barki, ramiona, ręce, serca, płuca i nogi. Zrośnięte są tułowiem. Wspólne mają m.in. fragmenty jelita cienkiego i grubego.

Podobną operację 80-osobowy zespół lekarzy przeprowadził w tym samym szpitalu w 2003 roku. Ta jednak jest bardziej skomplikowana, ale lekarze są pełni wiary w jej powodzenie.

Doktor James E.Stein uważa, że bliźniaczki osiągnęły właśnie idealny wiek, żeby je rozdzielić: "ich tkanki i kości są już na tyle mocne, a jednocześnie miękkie i już na tyle duże, że dość łatwo się nimi manipuluje. A w przypadku rozłączania ponadrocznych dzieci w grę wchodzą również czynniki psychospołeczne i kwestia tożsamości".

Rozdzielenie sióstr zacznie się od mostka, wątroby, jelit, pęcherzy, genitaliów i miednicy. Wtedy do akcji wkroczą chirurdzy plastyczni, aby zrekonstruować dziewczynkom piersi, genitalia i miednice.

Część kluczowych decyzji zapadnie dopiero w sali operacyjnej, np. czy dzielić wspólne jelito grube, czy zostawić je tylko jednej dziewczynce, ponieważ człowiek może żyć bez tego fragmentu układu pokarmowego.

Na świecie rodzi się rocznie kilkaset bliźniąt syjamskich. W USA zrośnięte dzieci przychodzą na świat raz na 200 tysięcy. Około 10 procent bliźniąt syjamskich jest podobnych do przypadku Reginy i Renaty. Określany jest on terminem Ischiopagus Tetrapus, co oznacza "czteronożny płód zrośnięty biodrami". Rozdzielenie bliźniąt zrośniętych w ten sposób należy do najbardziej skomplikowanych, ponieważ rozdzielenia wymagają różne układy organizmu: układ moczowy, reprodukcyjny, naczyniowy, mięśniowo- szkieletowy, a także wspólne organy, jak wątroba i jelita.

Regina i Renata urodziły się 2 sierpnia 2005 roku meksykańskiej parze, która przyjechała do USA z wizą turystyczną. Przygotowanie dzieci do operacji trwało kilka miesięcy.

Regina, która urodziła się z jedną nerką, jest słabsza i mimo dużego apetytu z trudem przybywało jej na wadze. Ale lekarze mówią, że widzieli już takie przypadki, że po rozdzieleniu to słabsze z bliźniąt szybko nabierało sił.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)