Trwa ładowanie...

W Łodzi pochowano znanego piosenkarza Bogusława Meca

Na łódzkim cmentarzu komunalnym Doły pochowany został znany piosenkarz Bogusław Mec. Artysta zmarł tydzień temu w szpitalu w Zgierzu (Łódzkie). Miał 65 lat. Żegnali go najbliżsi, przyjaciele, znajomi i mieszkańcy Łodzi. Wspominając Bogusława Meca, zwrócili uwagę, że był on człowiekiem, który darzył miłością wszystkich ludzi. Był zawsze bezinteresowny, z otwartym sercem.

Share
W Łodzi pochowano znanego piosenkarza Bogusława Meca
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1zhzof

Bogusław Mec został pośmiertnie odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Pochowany został w alei zasłużonych.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła krótka modlitwa ekumeniczna, którą poprowadzili ksiądz katolicki i pastor parafii ewangelicko-augsburskiej, z którą artysta był związany.

Wspominając Bogusława Meca, zwrócili uwagę, że był on człowiekiem, który darzył miłością wszystkich ludzi. Był zawsze bezinteresowny, z otwartym sercem. Przypomnieli go jako osobę skromną i pokorną, pamiętającą o innych, która potrafiła korzystać ze swojej wiary. Podkreślili, że artysta nie pozwalał na bylejakość w swoim życiu.

d1zhzof

Żegnając zmarłego, jego przyjaciel Krzysztof Cwynar powiedział m.in., że Bogusław Mec miał wielki dar pozyskiwania przyjaciół.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszyła muzyka. Jeszcze w cmentarnej kaplicy odtworzono utwór zespołu Dżem - "Do kołyski". Na skrzypcach zagrał też łódzki jazzman Maciej Szewczyk. Później, kiedy trumna spoczęła w grobie, odtworzono piosenki Bogusława Meca.

Bogusław Mec urodził się w styczniu 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zadebiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki. W 1972 roku zwyciężył w opolskim festiwalu, wykonując swój największy przebój - "Jej portret" Włodzimierza Nahornego i Jonasza Kofty. W następnych latach nagrywał kolejne przeboje, m.in. "Na pozór", "Zgubiłem się", "Może znajdę", "Z wielkiej nieśmiałości". Występował na wielu festiwalach, koncertował w całej Polsce, a także w ZSRR; współpracował z większością polskich orkiestr.

W 1977 roku piosenka wykonana w duecie z Ewą Dębicką "Mały, biały pies" otrzymała nagrodę w Opolu. W 1980 roku Mec otrzymał tam kolejną nagrodę za utwór "W białej ciszy powiek"; ta sama piosenka wygrała Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu OIRT w Pradze.

d1zhzof

Na początku lat 90. artysta wrócił do malarstwa, a pierwszą wystawę zorganizował w Sztokholmie; później występował z serią recitali "Śpiewający wernisaż", w których łączył piosenkę i malarstwo.

Od 2001 roku walczył z białaczką; po kilku latach wydawało się, że uporał się z chorobą i wrócił na scenę. W 2008 roku ukazała się jego ostatnia płyta "Duety", która zawierała 13 przebojów Meca, wykonanych w nowych aranżacjach oraz jeden premierowy utwór. Razem z artystą zaśpiewali m.in.: Marysia Sadowska, Justyna Steczkowska, Krzysztof Kiljański, Peter Getz, Marcin Rozynek, Tatiana Okupnik i Anna Maria Jopek.

Artysta zmarł 11 marca; pozostawił żonę i córkę.

d1zhzof

Podziel się opinią

Share
d1zhzof
d1zhzof
Więcej tematów