W lipcu zgłoszono w Polsce 75 zakażeń HIV
W lipcu br. zgłoszono w Polsce 75 zakażeń
HIV. Jednocześnie zanotowano 10 przypadków AIDS i 5 zgonów na
skutek tej choroby. Informację tę podał Ośrodek
Informacji HIV/AIDS - instytucja zajmująca się działalnością
edukacyjną z zakresu HIV/AIDS.
14.08.2007 | aktual.: 14.08.2007 21:33
Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w lipcu tego roku najwięcej zakażeń HIV zgłoszono w województwie Mazowieckim (osiem), Śląskim (siedem), i Małopolskim (sześć) - poinformowała Dorota Olszewska z centrum.
Wśród zakażonych najliczniejszą grupę, liczącą 34 osoby, stanowią ludzie w grupie wiekowej 20-29 lat. Większość z nich, 26 osób, to mężczyźni.
W przypadku aż 77,3% zgłoszeń nowo wykrytych zakażeń HIV, nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia.
Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2007 r. zakażenie HIV stwierdzono u 10.970 obywateli polskich. Do co najmniej 5.424 zakażeń osób z tej grupy doszło w związku z używaniem narkotyków.
Ogółem w Polsce odnotowano 1.955 zachorowań na AIDS, a 871 osób zmarło.
Główną drogą rozprzestrzeniania się zakażeń HIV są obecnie kontakty seksualne - podkreśliła Olszewska. - Problem ten dotyczy głównie "młodych dorosłych", na których przypada około 60% wszystkich zakażeń.
Podstawowym problemem w walce z epidemią jest fakt, iż wiele osób nie przyjmuje do wiadomości, że ryzyko zakażenia się HIV również ich dotyczy - zauważyła przedstawicielka Ośrodka Informacji HIV/AIDS.
Obecność wirusa można wykryć, wykonując test w kierunku HIV. Test połączony z poradnictwem można wykonać anonimowo i bezpłatnie w każdym z 18 działających w Polsce punktów konsultacyjno- diagnostycznych (ich lista znajduje się na stronie www.aids.gov.pl). Odpłatnie można się przebadać w większości ambulatoriów w całej Polsce i we wszystkich stacjach sanitarno- epidemiologicznych.
"Po sprawie Simona Mola (kameruńskiego uchodźcy, poety i obrońcy praw człowieka, który świadomie zakażał kobiety wirusem HIV - PAP) punkty te przeżywały przez kilka miesięcy prawdziwe oblężenie osób, które chciały sprawdzić swój status serologiczny" - zwróciła uwagę Olszewska.
Jak dodała, ostatnio sytuacja normalizuje się, i "wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu w kierunku HIV. W pierwszym półroczu w punktach wykonano blisko 10 tys. badań, u stu osób stwierdzono zakażenie HIV".
Wirusem tym można się zakazić podczas kontaktów seksualnych (waginalnych, analnych i oralnych) z osobą zakażoną. Groźny jest też kontakt z krwią osoby zakażonej, np. używanie wspólnych przyrządów do wstrzykiwania narkotyków, sterydów lub wykonywania tatuażu.
Zakażona HIV matka może także zakazić swoje dziecko będąc w ciąży, podczas porodu i w okresie karmienia piersią. Jeśli odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu, może podjąć odpowiednią terapię antyretrowirusową.