PolskaW lipcu w Polsce utonęły już 94 osoby

W lipcu w Polsce utonęły już 94 osoby

W poniedziałek w Jeziorku Czerniakowskim w Warszawie utonął 16-latek. Pomimo akcji ratunkowej strażaków, chłopca nie udało się uratować. - Od początku lipca w Polsce utonęły 94 osoby, a tylko w poniedziałek dziewięć - alarmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i apeluje, by podczas wypoczynku nad wodą nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Coraz częściej ofiary to wypoczywające nad wodą dzieci i młodzież.

W lipcu w Polsce utonęły już 94 osoby
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, tragiczne były dwa pierwsze weekendy wakacji: podczas ubiegłego weekendu (7-8 lipca) utonęło 35 osób, natomiast w pierwszy weekend po zakończeniu roku szkolnego (30 czerwca-1 lipca) życie w wypadkach nad wodą straciło 26 osób.

- Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i podległe służby apelują, aby pomimo wakacji, podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o zdrowym rozsądku. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci bawiące się w pobliżu rzek, jezior i kąpielisk - powiedziała Woźniak.

- Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Natomiast wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego - powiedziała Woźniak.

Z policyjnych statystyk wynika, że od 1 kwietnia br. w Polsce utonęło 259 osób. Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i podległe służby apelują, aby pomimo wakacji, podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o zdrowym rozsądku. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci bawiące się w pobliżu rzek, jezior i kąpielisk.

Policjanci apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Natomiast wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Uprawiając sporty wodne - pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, zadbajmy o to, żeby wszyscy mieli założone kapoki. W sytuacji, gdy wypływamy w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

W 2011 roku w Polsce utonęło 396 osób, z czego większość w miejscach niestrzeżonych lub gdzie kąpiel jest zabroniona. Od 1 kwietnia tego roku w Polsce utonęło już 259 osób.

Od stycznia 2012 roku nastąpiły zmiany w prawie wodnym. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo terenów wodnych ponoszą wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a na ternie parków krajobrazowych - ich dyrekcje.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)