Trwa ładowanie...
04-09-2015 13:02

W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim mężczyźni będą mogli zamrozić nasienie

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w poniedziałek otwarta zostanie nowoczesna Pracownia Andrologii, która umożliwi mężczyznom poddanym leczeniu onkologicznemu lub przed zabiegami urologicznymi, zamrażanie nasienia i tkanki jądra.

W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim mężczyźni będą mogli zamrozić nasienieŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d4fglem
d4fglem

Do tej pory takie usługi oferowały w Krakowie tylko prywatne kliniki leczenia niepłodności. Pracownia działająca przy Oddziale Klinicznym Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego będzie przyjmowała pacjentów z całego regionu. Zamrażanie nasienia będzie świadczeniem komercyjnym, bo nie jest refundowane przez NFZ.

- Każda ingerencja w obrębie układu rozrodczego - zwłaszcza w przypadku leczenia onkologicznego czy urologicznego - niesie ze sobą potencjalne ryzyko stałej lub czasowej utraty płodności. Możliwość zdeponowania nasienia przed planowanym zabiegiem urologicznym, albo ginekologicznym była do tej pory ograniczona, więc i świadomość pacjentów, że można w ten sposób zabezpieczyć materiał genetyczny była niewielka. Tymczasem na nowotwory choruje wielu młodych ludzi, dla których mrożenie nasienia oraz tkanki jądra może być szansą na posiadanie dzieci - mówiła dr Małgorzata Swornik z Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej.

Jak podkreśliła zamrożone nasienie może być w przyszłości wykorzystane do zapłodnienia, ale nie jest to jednoznaczne z zabiegami in vitro. - W tej chwili oferujemy wyłącznie możliwość przechowywania materiału biologicznego do ewentualnego użycia w procedurach wspomaganego rozrodu, a wkrótce uruchomimy zabiegi inseminacji domacicznej nasieniem partnera, czego nie należy wiązać z zabiegami in vitro - zaznaczyła dr Swornik.

Zamrożenie nasienia i jego przechowywanie przez rok w Szpitalu Uniwersyteckim będzie kosztowało ok. 400 zł. Pacjenci będą przyjmowani bez skierowania od lekarza, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej i wykonaniu badania w kierunku chorób przenoszonych droga płciową, takich jak kiła, AIDS, zapalenie wątroby typu B i C. Skierowania od lekarza rodzinnego wymagać natomiast będą badanie jakości nasienia oraz inseminacja domaciczna, oba te zabiegi są bowiem refundowane przez NFZ.

d4fglem

Poza mężczyznami cierpiącymi na nowotwory pracownia przyjmować będzie także osoby zakwalifikowane do operacji urologicznych oraz cierpiących na azoospermię, czyli brak plemników w ejakulacie - dla nich pomocne może być pobranie tkanki jądra, z której wyekstrahowane zostaną plemniki.

Szpital przygotowuje się także do zaoferowania kobietom oczekującym na terapię onkologiczną zamrażania komórek jajowych i tkanki jajnikowej. - Trudno obecnie powiedzieć, kiedy takie świadczenie dla kobiet będzie dostępne - mówiła dr Swornik.

Wyposażenie Pracowni Andrologii zostało sfinansowane ze środków szpitala.

d4fglem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fglem
Więcej tematów