Trwa ładowanie...

W krakowskich dzielnicach rządzić będzie Platforma Obywatelska

Nowi radni dzielnicowi wybrali przewodniczących na najbliższą kadencję. Obyło się bez większych zmian - radami dzielnicowymi w 10 przypadkach będą rządzić dotychczasowi szefowie. W 14 dzielnicach przewodniczącymi zostali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

Share
W krakowskich dzielnicach rządzić będzie Platforma Obywatelska
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
dchew2u

W 10 dzielnicach nie doszło do żadnych rewolucji i szefami rad zostali dotychczasowi przewodniczący: w Grzegórzkach nadal rządzić będzie Małgorzata Ciemięga, w Prądniku Białym Jakub Kosek, w Bronowicach Bogdan Smok, a w Zwierzyńcu Szczęsny Filipiak. Podobnie sprawa wygląda w Dębnikach (nadal przewodniczącym jest Arkadiusz Puszkarz), Swoszowicach (Maciej Nazimek), Podgórzu Duchackim (Krzysztof Sułowski), Bieżanowie-Prokocimiu (Zbigniew Kożuch), Wzgórzach Krzesławickich (Stanisław Madej) oraz Nowej Hucie (Stanisław Moryc).

Zmiany nastąpiły w Starym Mieście (gdzie szefem został Tomasz Daros), Prądniku Czerwonym (Aniela Pazurkiewicz), Krowodrzy (Zygmunt Wierzbicki), Borku Fałęckim (Jan Pietras), Podgórzu (Jacek Bednarz), Czyżynach (Łukasz Cieślik), Mistrzejowicach (Grażyna Janawa) oraz w Bieńczycach (Jan Piotr Jarosz). W trzech z tych przypadków radni byli zmuszeni wybrać innego przewodniczącego, bo dotychczasowi nie dostali się do rad.

dchew2u

Jeśli przyjrzymy się nazwiskom nowych przewodniczących, zauważymy, że większość z nich to działacze Platformy Obywatelskiej. Przedstawiciele partii (bądź osoby z jej poparciem) będą teraz rządzić aż w 15 radach dzielnicowych. Tylko w jednej dzielnicy udało się wygrać PiS-owi i w kolejnych dwóch osobom popieranym przez prezydenta Majchrowskiego.

- Wybory do rad dzielnicowych są wielkim sukcesem Platformy Obywatelskiej, podobnie wybór przewodniczących. W 13 dzielnicach zwyciężyli kandydaci rekomendowani przez partię, a w dwóch kandydaci niezależni, których poparliśmy w wyborach - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską Grzegorz Lipiec, przewodniczący PO regionu małopolskiego. - Zwycięstwo w tych wyborach cieszy tym bardziej, że mieszkańcy głosowali w okręgach jednomandatowych i wybierali konkretne osoby. Dotychczasowe działania naszych ludzi w dzielnicach zostały docenione, mamy dużo lepsze wyniki niż w poprzednich wyborach - przykładowo w Prądniku Białym mieliśmy sześciu radnych, a teraz mamy 17 - dodaje.

Małopolska Platforma ma powody do zadowolenia - będzie rządzić w większości rad dzielnicowych. Jak zapowiada Lipiec, partia wspiera decentralizację samorządu i będzie coraz intensywniej działać w dzielnicach. Być może uda się pozyskiwać więcej środków na zadania dzielnicowe dzięki koalicji PO i Majchrowskiego w radzie miasta.

dchew2u

Podziel się opinią

Share
dchew2u
dchew2u
Więcej tematów