Trwa ładowanie...
d4i3l2i
d4i3l2i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Krakowie ruszają zdjęcia do filmu o Tadeuszu Kantorze

W Krakowie ruszają w piątek zdjęcia do filmu fabularnego o Tadeuszu Kantorze - malarzu, reżyserze, twórcy Teatru Cricot2. Artystę zagra Borys Szyc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4i3l2i

Film o roboczym tytule "Nigdy tu już nie powrócę" reżyseruje Jan Hryniak ("Czas honoru. Powstanie"), a autorem zdjęć będzie Piotr Śliskowski.

- Chcemy pokazać jak najwięcej z biografii Tadeusza Kantora. W jego życiu przeszłość splatała się z teraźniejszością i pokazanie tylko jednego, wybranego wątku, było tworzeniem filmu dla koneserów, teatrologów. Nam zależy, żeby pokazać Kantora, jego życie i drogę twórczą szerokiej publiczności. Sam artysta podkreślał, że jest malarzem, a my znamy go przede wszystkim z realizacji teatralnych i happeningów - mówiła Anna Drozd, producent wykonawczy filmu.

Jak podkreśliła pokazanie całego życia Kantora to zadanie karkołomne, dlatego prace nad scenariuszem trwały prawie trzy lata i był on konsultowany z bliskimi artysty, tak by stworzony obraz był jak najbliższy realiom, a jednocześnie był ciekawy dla szerokiej publiczności.

d4i3l2i

- Mamy świadomość, że nie da się zadowolić wszystkich. Każdy, kto znał Kantora ma swoją własną historię - dodała Drozd.

Autorem scenariusza jest Łukasz M. Maciejewski, a w jego tworzeniu uczestniczyli także Maciej Pisuk i reżyser Jan Hryniak. Borys Szyc, który wcieli się w Kantora został zaangażowany do tej roli po castingu. - Sprawdzaliśmy aktorów, którzy fizycznie byli bardzo podobni do Kantora, ale Borys Szyc przekonał nas na castingu nie tyle aparycją, co wewnętrzną charyzmą, rodzajem brawury, która sprawia, że właśnie on najbardziej wiarygodnie oddaje charakter i postać Kantora - dodała producent.

Aktor specjalnie do tej roli schudł. W rolach żeńskich wystąpią m.in. Paulina Puślednik, Klara Bielawka, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Hajewska - Krzysztofik, w rolach męskich m.in. Mariusz Benoit, Jan Frycz, Wiktor Zborowski. Zdjęcia do "Nigdy tu już nie powrócę" będą realizowane w Krakowie, podkrakowskich Bojańczycach, Tarnowie i Tykocinie, który będzie filmowym przedwojennym Wielopolem Skrzyńskim, gdzie urodził się Kantor.

Film będzie kręcony także w Paryżu, Florencji i Nowym Jorku. Premierowy, zamknięty pokaz filmu jest planowany w Krakowie w kwietniu 2016 r. w 101. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, a jego uroczysta premiera na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, jeśli film dostanie się do konkursu.

d4i3l2i

Podziel się opinią

Share

d4i3l2i

d4i3l2i
Więcej tematów