Trwa ładowanie...
12-11-2015 10:38

W Krakowie powstaje film o Marcinie Lutrze

W Krakowie trwają zdjęcia do filmu biograficznego o słynnym reformatorze Kościoła Marcinie Lutrze. Brytyjsko-amerykańska produkcja powstaje na zlecenie amerykańskiej publicznej stacji telewizyjnej PBS.

W Krakowie powstaje film o Marcinie LutrzeŹródło: Fotolia, fot: seqoya
d1kwwxl
d1kwwxl

Premiera "Marcina Lutra. Idei, która zmieniła świat" (ang. "Martin Luther. The idea that changed the world) odbędzie się prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

- Film w reż. Brytyjczyka Davida Batty'ego będzie pełnometrażowym dokumentem fabularyzowanym - powiedziała PAP Marta Habior z No Sugar Films, które jest producentem wykonawczym filmu w Polsce.

Jak dodała, zdjęcia do "Marcina Lutra" powstają tylko na terenie Polski. - Przyciągnęły mnie do Polski przepiękne miejsca, ale znalazłam tu o wiele więcej: fantastyczną ekipę, sprzęt, kostiumy pierwszej klasy i wszystko w ramach mojego budżetu - powiedziała producentka filmu Hannah Holloway.

Ekipa filmowa pracowała już w takich zakątkach Małopolski jak Bochnia, Dębno, ale także w Wiślicy w województwie świętokrzyskim. W Krakowie filmowcy realizują zdjęcia głównie w miejscach, w których są architektoniczne zabytki sakralne - m.in. w opactwach w Mogile i Tyńcu. W mieście filmowcy pozostaną do końca tygodnia, później pojadą do Torunia.

d1kwwxl

W roli główniej występuje Irlandczyk Padraic Delaney, znany m.in z dramatu wojennego "Wiatr buszujący w jęczmieniu" w reż. Kena Loacha oraz z serialu telewizyjnego "Dynastia Tudorów".

Oprócz reżysera, producentów i autora zdjęć, ekipa składa się w całości z polskich twórców i realizatorów. O szczegóły średniowiecznej scenografii dba scenografka Elwira Pluta ("Body/Ciało", "Nieulotne"), a charakteryzacją zajmuje się Klaudyna Góralska ("Hycel", "Aazaan"). Kostiumy przygotowała Zuzanna Markiewicz ("Nie ten człowiek", "Dekalog 89+").

Producentami filmu są Big Book Media z Wielkiej Brytanii oraz Boettcher+Trinklein Inc. z USA.

Marcin Luter urodził się w 1483 r. w niemieckim Eisleben, gdzie też zmarł w wieku 63 lat. Był profesorem teologii, mnichem augustiańskim. Do historii przeszedł jako reformator Kościoła i twórca luteranizmu - czołowego nurtu protestantyzmu.

d1kwwxl

Prawie pół tysiąca lat temu Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje 95 tez przeciw nadużyciom w handlu listami odpustowymi. Słynne wydarzenie z 1517 r. stało się symbolicznym początkiem Reformacji - stała się ona początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i zainicjowała kolejne podziały w Kościele.

Przybicie tez było brzemienne w skutki także dla samego Lutra. Był przesłuchiwany, prowadził niezliczone dysputy i rozmowy na temat swych tez. Ponieważ nie zrezygnował z głoszonych przez siebie prawd, papież nałożył na niego ekskomunikę.

d1kwwxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kwwxl
Więcej tematów