Trwa ładowanie...
d3vu44r
IAR

W kościele św. Anny w Warszawie poświęcono pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Rzeźba znajduje się w warszawskim kościele akademickim pod wezwaniem św. Anny. Na uroczystość przybyły rodziny ministrów Janusza Krupskiego i Władysława Stasiaka, którzy zginęli w katastrofie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzeźba w kościele św. Anny w Warszawie
Rzeźba w kościele św. Anny w Warszawie (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3vu44r

Licznie obecni byli rektorzy i studenci stołecznych uczelni. Powstanie pomnika to inicjatywa warszawskiego środowiska akademickiego. Podczas Mszy Świętej towarzyszącej poświęceniu Metropolita Warszawski mówił, że na tragedie do której doszło w kwietniu 2010 roku powinniśmy patrzeć w świetle wiary. Kardynał zachęcał, aby to trudne wydarzenie przeżywać z Chrystusem, który pokazał, że do zmartwychwstania idzie się przez krzyż.

Ksiądz Jacek Siekierski, rektor kościoła św. Anny podkreślił, że poświecenie i odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy ma utrwalić w pamięci całego narodu to ważne zdarzenie. Ma także przypominać czas po tragedii, kiedy trwaliśmy w żałobie. Duchowny wspomniał też, że kościół świętej Anny był już świadkiem wielu doniosłych chwil z najnowszej historii polski.

Poświęcona i odsłonięta rzeźba została wykonana z brązu. Przedstawia symboliczne sosny katyńskie i złamaną brzozę. Został tam umieszczony także drewniany krzyż - ten, który w czasie żałoby narodowej stał przed pałacem prezydenckim. Niżej znajdują się dwie tablice: poświęcona w latach osiemdziesiątych katyńska oraz nowa, dedykowana ofiarom katastrofy. W podstawie pomnika została umieszczona urna z ziemią z miejsca katastrofy.

Autorem rzeźby jest Łukasz Krupski, syn ministra Janusza Krupskiego.

d3vu44r

Podziel się opinią

Share
d3vu44r
d3vu44r