Trwa ładowanie...

W Korei Północnej cofnięto zegarki o pół godziny

Zgodnie z zapowiedzią w Korei Północnej od soboty 15 sierpnia zaczęła obowiązywać inna strefa czasowa - w 70. rocznicę wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej zegarki cofnięto o pół godziny.

Share
W Korei Północnej cofnięto zegarki o pół godziny
Źródło: Fotolia, Fot: brand4yougen
d19u5s3

Jak informowała państwowa północnokoreańska agencja KCNA, ustanowienie "czasu Pjongjang" ma na celu wyeliminowanie spuścizny z czasów okupacji kolonialnej - strefy czasowej narzuconej przed ponad stu laty przez "okrutnych japońskich imperialistów".

Od 15 sierpnia w Korei Północnej do czasu GMT dodaje się zatem 8,5 godziny, a nie 9 godzin, jak dotychczas.

d19u5s3

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego ostrzegało, że zmiana strefy czasowej na północy może skomplikować sytuację, zwłaszcza w międzykoreańskiej strefie przemysłowej Kaesong położonej przy granicy na terytorium Korei Płn. "W dalszej perspektywie może to mieć konsekwencje dla wysiłków na rzecz zunifikowania norm i zmniejszenia różnic miedzy dwoma krajami" - wskazywał rzecznik resortu.

Dotąd czas miejscowy w obu Koreach i Japonii był jednakowy. Został on ustanowiony w czasach, gdy jeszcze wtedy niepodzielona Korea znajdowała się pod okupacją japońską.

Wprowadzony obecnie, a właściwie przywrócony przez Północ "czas Pjongjang" został przyjęty przez niepodzieloną wtedy Koreę w 1908 roku, ale zmieniono go na czas japoński 1 stycznia 1912 roku, dwa lata po skolonizowaniu przez Japonię Półwyspu Koreańskiego. W Korei Południowej reaktywowano na krótko tę strefę czasową - obowiązywała w latach 1954-1961; w Korei Północnej zdecydowano się na to dopiero teraz.

d19u5s3

Podziel się opinią

Share
d19u5s3
d19u5s3
Więcej tematów