ŚwiatW kopalni miedzi żyją organizmy odporne na temperaturę wrzenia

W kopalni miedzi żyją organizmy odporne na temperaturę wrzenia

W andaluzyjskiej kopalni miedzi Las Cruces odkryto ekstremofile żyjące w temperaturze wyższej niż 113 stopni Celsjusza. Hiszpańscy uczeni twierdzą, że są one najbardziej odpornymi organizmami na wysoką temperaturę znanymi nauce.

W kopalni miedzi żyją organizmy odporne na temperaturę wrzenia
Źródło zdjęć: © Fotolia

Uczeni natrafili na mikroorganizmy na skutek prowadzonych w kopalni badań geologicznych. Ich uwagę zwróciły odmienne kolory kamieni, pokrytych ekstremofilami. Na razie nie mają one jeszcze nazwy, a naukowcy określają je terminem "żyjątka".

Jak poinformował geolog Fernando Tornos z zespołu naukowego prowadzącego badania w Las Cruces, położonego 15 km od Sewilli, odkryte w kopalni organizmy mają niebywałą zdolność adaptacji do agresywnych dla życia warunków.

- To najbardziej wytrzymałe organizmy znane nauce. Egzystują w temperaturze przekraczającej 113 stopni Celsjusza - powiedział Fernando Tornos, na co dzień członek Wyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie (CSIC).

Hiszpański uczony ujawnił, że zamieszkujące andaluzyjską kopalnię ekstremofile do swojej egzystencji potrzebują znikome ilości tlenu, gdyż oddychają głównie siarką. - Występowanie tych mikroskopijnej wielkości organizmów w tak agresywnym środowisku jest przesłanką do tego, aby wierzyć, że na innych planetach mogą występować podobne okazy żyjątek - dodał Fernando Tornos.

Odkrycie odpornych na temperaturę wrzenia organizmów ma związek z niezwykle rzadkimi skałami występującymi wewnątrz kopalni. Zdaniem naukowców są one ulubionym podłożem dla ekstremofili.

- Od 2007 r. roku w kopalni Las Cruces prowadzone są badania niezwykle rzadkich czarnych skał, które nie były wcześniej znane nauce. Jedyną zbliżoną do nich referencją jest zgrupowanie minerałów znalezione w rosyjskiej kopalni Zapadno Ozernoje na Uralu - wyjaśnił Tornos.

Hiszpański uczony dodał, że rzadką skałę, stanowiącą ulubione podłoże dla odkrytych ekstremofili, tworzą węglany, galenit, a także siarczki żelaza.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)