Trwa ładowanie...

W kilku krajach jest zabroniona. W Polsce wciąż chętnie spożywana

Nazwa jest kusząca i brzmi apetycznie. Kiedy więc w karcie dań pojawia się taka propozycja, Polacy chętnie skuszą się na nią. Ryba maślana wciąż spożywana jest nad Wisłą, choć we Włoszech i Japonii wyeliminowano ją z handlu z powodu jej szkodliwości.

Ryba maślana (butterfish) wycofana została z handlu we Włoszech i Japonii, choć w Polsce nadal bywa polecanym składnikiem sushiRyba maślana (butterfish) wycofana została z handlu we Włoszech i Japonii, choć w Polsce nadal bywa polecanym składnikiem sushiŹródło: Flickr
d2spizt
d2spizt

Pod nazwą "ryba maślana" występują dwa gatunki mieszkańców tropikalnych wód. To eskolar i kostropak.

W handlu w Polsce w ryby te znaleźć można w postaci mrożonych filetów lub wędzonych tuszek. Ten eksportowy towar chętnie kupują restauracje i bary podające sushi.

Ale maślaną rybę serwować może gastronomia o różnym profilu. Znaleźć ją można nawet w nadmorskiej smażalnie.

d2spizt

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tyle zarabia kierowca w polskiej armii. "Trzeba sięgać po wzorce z USA"

I choć dietetycy na ogół nie próbują powstrzymywać nas przed rybnymi daniami, w przypadku maślanych ryb odradzają ich spożywanie. Dzieje się tak z uwagi na specyficzny składnik mięsa tych gatunków.

Tej ryby lepiej unikać. Wycofano ją z handlu w Japonii i we Włoszech

Okazuje się bowiem, że zawiera ono dużo tłuszczów i estrów parafiny. To związki, których organizm człowieka nie trawi.

Zjedzenie takiego dania może przejść bez echa, ale może też skończyć się poważnymi kłopotami. Zdrowa osoba może po maślanej rybie skarżyć się najwyżej na biegunkę, ale alergicy mogą cierpieć.

d2spizt

U nich spotkanie z rybą maślaną na talerzu powoduje często zawroty głowy, wysypkę, a nawet trudności w oddychaniu i opuchliznę języka, problemy z oddychaniem. Potrawy powinny unikać przede wszystkim osoby, które alergicznie reagują na owoce morza.

Niektóre kraje zakazały sprzedaży ryby maślanej. Niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje muszą być natomiast skrupulatnie wyliczane na etykietach w handlu w Stanach Zjednoczonych i w Unii Europejskiej.

d2spizt

O niebezpiecznych dla zdrowia skutkach ubocznych rzadko jednak informuje się gości w restauracjach lub klientów barów i smażalni. Jednorazowa degustacja z pewnością nie zrujnuje zdrowia, ale naukowcy przestrzegają, że długotrwałe wchłanianie dużych ilości estrów woskowych prowadzi do niebezpiecznego przeciążenia wątroby.

Źródło: fakt.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2spizt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spizt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj