W Kijowie przygotowania do unijnej misji dot. bezpieczeństwa cywilnego
Od zeszłego tygodnia w Kijowie nad przygotowaniem misji doradczej UE ws. reformy sektora bezpieczeństwa cywilnego Ukrainy pracuje grupa ekspertów z kilku krajów UE - podał rzecznik misji. Dodał, że misja powinna rozpocząć się w połowie września.
- Jeśli tylko zapadną takie decyzje polityczne, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie naszym krajowym, na pewno weźmiemy w tej misji udział - powiedział szef polskiego MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
Wysłanie na Ukrainę misji w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony było inicjatywą Polski, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Unijni doradcy mają doradzać ukraińskim władzom w procesie tworzenia wiarygodnych i skutecznych służb sektora bezpieczeństwa cywilnego, które pomogą wzmocnić rządy prawa na Ukrainie. Chodzi m.in. o pomoc w reformie policji w tym kraju. We wtorek ministrowie spraw zagranicznych formalnie ustanowili misję.
Od ubiegłego tygodnia w Kijowie unijni eksperci pracują nad przygotowaniem misji. - To jest misja przygotowawcza, obecnie na miejscu przebywa 12 osób, ale każdego dnia dochodzą kolejni. Eksperci przygotują plan operacyjny, (...) miejsce, gdzie misja zostanie zlokalizowana. Chodzi o działania logistyczne, rejestrację, uzyskanie koniecznych zezwoleń - powiedział Victor Reuter, rzecznik misji przygotowawczej.
- Nawiązujemy kontakty z innymi międzynarodowymi misjami, OBWE, Radą Europy. Bardzo ważne dla nas jest, by nie dublować działań, które są już podejmowane przez innych. Staramy się współpracować bardzo mocno ze wszystkimi, którzy już tutaj są i działają w obszarze, którego dotyczy nasz mandat, czyli prawa i policji - zaznaczył Reuter.
Jego zdaniem właściwa misja rozpocznie się "pod koniec lata", czyli mniej więcej od połowy września. Misja ma trwać dwa lata. To, ile osób wejdzie w jej skład, będzie zależeć od oceny potrzeb.
W skład misji przygotowawczej wchodzą wysokiego szczebla eksperci policyjni, są też eksperci w dziedzinie prawa, działań antykorupcyjnych. Są to m.in. osoby z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Holandii, Luksemburga. Nie ma na razie ekspertów z Polski, choć proces rekrutacji trwa.
Główna kwatera unijnej misji będzie mieścić się w Kijowie, ale tak szybko, jak będzie to możliwe unijny doradcy mają też rozpocząć pracę w regionach Ukrainy.
Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że polska policja jest przygotowana i szkolona do tego rodzaju misji.
- Komendant główny policji zapewnił mnie, że mamy grupę policjantów, którzy są gotowi podjąć się takiej cywilnej misji. Będą na pewno jej częścią, jeśli tylko taka decyzja zapadnie - dodał.
Komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński powiedział, że w policji prowadzone są działania rozpoznawcze dotyczące funkcjonariuszy, którzy znają m.in. język ukraiński i mogliby w takiej misji uczestniczyć. Odpowiada za to Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP.