Trwa ładowanie...
d39dmdv
W Kijowie obchody Dnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni
x-news/TVN 24

W Kijowie obchody Dnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni

W centrum Kijowa od trwają obchody Dnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni - ludzi, którzy zginęli przed rokiem w akcji protestu przeciw polityce ówczesnych władz. Święto obchodzone jest po raz pierwszy. Główne uroczystości odbędą się wieczorem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d39dmdv

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że na ulicy Instytuckiej, gdzie zabito kilkudziesięciu ludzi, grekokatoliccy duchowni z obwodu lwowskiego odprawili nabożeństwo żałobne. Uczestniczyło w nim ok. 150 osób z tego obwodu.

Na Majdanie Niepodległości sześciu księży odprawiło nabożeństwo w intencji poległych aktywistów Majdanu i uczestników operacji przeciw prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju; na Majdanie zebrało się kilkaset osób.

d39dmdv

Wzdłuż ulicy Instytuckiej ludzie składali kwiaty w miejscach, gdzie zginęli aktywiści, zapalali znicze, niektórzy przynosili dziecięce rysunki.

Na ulicach Instytuckiej i Hruszewskiego, gdzie padły pierwsze ofiary śmiertelne protestów trwających od listopada 2013 roku, a także na Majdanie Niepodległości ustawiono urządzenia świetlne i projektory zakryte czerwoną powłoką; po godzinie 18 (godz. 17 w Polsce) zostaną zapalone "promienie godności" ku czci bohaterów Niebiańskiej Sotni - informuje Interfax-Ukraina.

Główne uroczystości zaplanowano na wieczór. Rozpocznie je bicie w dzwony w świątyniach Kijowa. O godz. 17.50 czasu polskiego planowane jest wystąpienie na Majdanie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Święto Bohaterów Niebiańskiej Sotni ustanowił dekretem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Obchodzone jest w pierwszą rocznicę najtragiczniejszego etapu zamieszek między demonstrantami a milicją w ubiegłym roku w Kijowie. 20 lutego 2014 roku zginęło w stolicy Ukrainy ok. 80 osób, a 22 lutego doszło do zmiany władzy w Kijowie. Ogólna liczba zabitych w protestach minionej zimy na Majdanie Niepodległości wyniosła ponad 100 osób.

d39dmdv

Podziel się opinią

Share
d39dmdv
d39dmdv
Więcej tematów