W Katowicach stanął czterometrowy pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II poświęcił w Katowicach metropolita katowicki, abp Damian Zimoń. Upamiętniający papieską wizytę w tym mieście 23 lata temu, około czterometrowy monument stanął na placu obok katowickiej archikatedry Chrystusa Króla.
19.05.2006 19:55
Pomnik ten powstał z woli Rady Miasta Katowice jako wyraz wdzięczności mieszkańców dla Ojca Świętego za jego naukę, za jego miłość, za ustanowienie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim i za jego wizytę 20 czerwca 1983 roku - powiedział na uroczystości odsłonięcia pomnika prezydent Katowic, Piotr Uszok.
Jan Paweł II odwiedził wtedy katowicką katedrę, odprawił też mszę świętą dla kilkuset tysięcy ludzi na lotnisku Muchowiec. Powiedział wówczas m.in.: Szczęść Boże - to jeden z najwspanialszych skrótów, jakie istnieją we wszystkich językach świata; dwa słowa łączące pamięć o Bogu z odniesieniem do ludzkiej pracy.To zdanie papieża sprzed blisko ćwierćwiecza wyryto na cokole pomnika.
W archidiecezji katowickiej poświęcono jak dotąd kilka pomników Jana Pawła II. Pierwszy, postawiony z inicjatywy śląsko- dąbrowskiej "Solidarności", stanął w maju 2005 r. u podnóża Kalwarii w Piekarach Śląskich. Dwa inne znajdują się w Rybniku. Imieniem zmarłego papieża nazwanych zostało wiele obiektów użyteczności publicznej, m.in. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach.
Inicjatywa budowy pomnika Jana Pawła II zrodziła się w Katowicach wkrótce po jego śmierci, w kwietniu zeszłego roku. Mimo krytycznych komentarzy sugerujących, że pieniądze na ten cel można było wydać na cele charytatywne, monument w poniedziałek stanął na placu obok katowickiej katedry.
Pomnik Jana Pawła II kosztował miasto blisko 190 tys. zł. Gmina niedawno kupiła też jednak - za ponad 900 tys. zł - działkę naprzeciw katedry i pomnika, na której dziś znajduje się niewielki skwer. Władze miejskie zapowiedziały, że zostanie powiększony i upiększony.
Projektantem monumentu jest prof. Gustaw Zemła, autor m.in. warszawskiego pomnika Polegli - Niepokonani, a także odsłoniętego w listopadzie ubiegłego roku w Katowicach pomnika gen. Jerzego Ziętka. Odlana z brązu sylwetka tego śląskiego działacza regionalnego z okresu PRL stoi nieopodal katowickiego ronda.