ŚwiatW Karyntii pożegnano Joerga Haidera

W Karyntii pożegnano Joerga Haidera

Oficjalne pożegnanie szefa rządu
austriackiej Karyntii Joerga Haidera - kontrowersyjnego
prawicowego populisty, który zabił się 11 października, prowadząc
samochód pod wpływem alkoholu - odbyły się w Klagenfurcie.

W Karyntii pożegnano Joerga Haidera
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Na uroczystości, zorganizowane przed ratuszem w Klagenfurcie, przybył m.in. prezydent Austrii Heinz Fischer i socjaldemokratyczny kanclerz Alfred Gusenbauer. Wśród uczestników ceremonii żałobnej był też syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - Saif al-Islam, z którym Haider był zaprzyjaźniony.

Zwłoki Joerga Haidera mają być poddane kremacji i pochowane w Dolinie Niedźwiedziej (Baerental) w Karyntii, gdzie znajdują się posiadłości rodziny Haiderów. Terminu jeszcze nie ustalono.

58-letni Haider, przywódca skrajnie prawicowego ugrupowania Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii (BZOe), pozostawił żonę i dwie dorosłe córki. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła też jego 90-letnia matka. To właśnie w drodze na jej przyjęcie urodzinowe Haider rozbił się, prowadząc swój służbowy samochód z nadmierną prędkością i 1,8 promila alkoholu we krwi.

Haider nie ukrywał swego wyniesionego z domu rodzinnego przywiązania do narodowego socjalizmu i tradycji III Rzeszy. W 1995 r., przemawiając na zjeździe austriackich weteranów Waffen-SS oświadczył, że "jest szczęśliwy widząc, iż żyją jeszcze porządni ludzie, wierni swym poglądom".

Wejście pierwszej partii Haidera, "Wolnościowych" (FPOe), w wyniku sukcesu w wyborach 2000 roku (zdobyła 27% głosów), jako drugiej siły politycznej, do rządu konserwatywnego kanclerza Wolfganga Schuessela było przyczyną zastosowania przez Unię Europejską sankcji wobec Austrii - jedynych tego rodzaju w historii UE. 14 krajów członkowskich Unii zamroziło na osiem miesięcy stosunki z alpejską republiką.

We wrześniu tego roku wybory parlamentarne w Austrii wygrali socjaldemokraci, uzyskując 29,7% głosów. Jednak prawdziwy triumf odniosła populistyczna prawica - FPOe i BZOe, które zdobyły łącznie prawie jedną trzecią głosów, bardzo umacniając swe pozycje, mocno osłabione wskutek rozpadu przed trzema laty "Wolnościowych" Haidera.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)