W Jerozolimie odsłonięto pomnik Tolerancji z udziałem Wałęsy

Z udziałem byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy i mera Jerozolimy Uriego Lupoliańskiego
zainaugurowano Park Tolerancji i poświęcony jej pomnik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Jerozolimie odsłonięto pomnik Tolerancji z udziałem Wałęsy
(PAP/EPA)
WP

Monument Tolerancji, którego pomysłodawcą i ofiarodawcą jest polski biznesmen Aleksander Gudzowaty, powstał według projektu Czesława Dźwigaja, znanego z autorstwa kilkudziesięciu pomników papieża Jana Pawła II.

Wałęsa powiedział, że odsłonięcie monumentu to "ciekawa inicjatywa, która zauważa, że w świecie jest brak tolerancji, że jesteśmy podzieleni". Z tego pomnika ma iść w świat impuls o tym, żeby było więcej tolerancji i zrozumienia. Zaproponowano mi, żebym był szefem tej akcji, mającej poparcie mera Jerozolimy i prezydenta Izraela - dodał b. prezydent.

Pomnik stanął między osiedlem żydowskim, a arabskim, na wzgórzu Armon Hanatziv, w najlepszym punkcie widokowym Jerozolimy, odwiedzanym przez setki tysięcy ludzi rocznie. Rozpościera się stąd ku północy widok na Stare Miasto, a na południe - na Pustynię Judzką i rzymski pałac Heroda.

WP

Nazwa wzgórza - Armon Hanatziv - oznacza Pałac Komisarza i związana jest z leżącą u jego podnóża siedzibą byłego Wysokiego Komisarza Brytyjskiego ds. Palestyny z czasów protektoratu brytyjskiego. Po proklamowaniu państwa Izrael w pałacu utworzono kwaterę Narodów Zjednoczonych.

Odsłonięciu pomnika przez dzieci z sąsiednich osiedli towarzyszyło wykonanie przez zespół Jerusalem Israel Camerata "Hymnu Tolerancji", skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Zygmunta Krauzego.

Sam pomnik, o wysokości 15 metrów, przedstawia połówki rozłupanej kolumny, z której wyrastają gałązki oliwne o złotych listkach. Monument okolony jest ścieżką spacerową i parkiem otoczonym "Murem Tolerancji". Pojawiają się na nim nazwy miast, które wyraziły poparcie dla idei budowy Monumentu Tolerancji. Swoje tablice mają tam Kraków i Wrocław.

Fundacja Jerozolimska zajmuje się filantropią i działaniami, które służą społeczności żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Prowadziła też pionierskie prace archeologiczne. Jerozolima zawdzięcza jej m.in. Biblijne Zoo.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP