PolskaW jakiego Mikołaja wierzą politycy?

W jakiego Mikołaja wierzą politycy?

"Lewicowe marzenie o równości" - przychodzi na myśl posłom lewicy pytanym o wiarę w świętego Mikołaja. Politycy prawicowi podkreślają, że wierzą w świętego biskupa, a nie w "infantylno-antypatycznego typa", który zmusza nas do zakupów. A Renacie Beger święty Mikołaj ckni się pod rządami Andrzeja Leppera.

Polscy politycy nie są zgodni w kwestii istnienia Świętego Mikołaja. Jedni w niego wierzą, inni wierzą "bo muszą", jeszcze inni, choć nie wierzą, to kultywują mikołajową tradycję. Ale wszyscy byli przekonani, że prawdziwa czy też nie, legenda o świętym rozdającym prezenty przynosi nadzieję i sprawia, że świat staje się życzliwszy.

W św. Mikołaja wierzy Ludwik Dorn (PiS). Jego zdaniem, jest to wiara, która każdemu pomaga i na pewno nikomu nie zaszkodzi. Myślę, że wiara i świadomość istnienia takiej całkowicie bezinteresownej i życzliwej osoby sprawia, że świat, który bywa nieprzyjemny, wydaje nam się trochę życzliwszy - wyjaśnił poseł.

Tomasz Nałęcz (SdPl) nie tylko wierzy w postać Świętego, ale też gorąco poleca taką wiarę innym politykom. Jego zdaniem w Świętego Mikołaja powinni wierzyć zwłaszcza ci politycy, którzy zasługują na rózgę, bo mogą rzeczywiście znaleźć ją pod choinką, a jak się św. Mikołaj zdenerwuje, to może się zacząć chłostanie.

Dla Nałęcza w wierze w Świętego Mikołaja ważna jest nadzieja że nawet jeśli jest niedobrze i źle, nawet jak się do końca nie zasłużyło na nagrodę, to jest taki święty, który jest tolerancyjny.

Wojciech Olejniczak (SLD) w św. Mikołaja wierzy, "bo musi" z uwagi na czteroipółletniego synka. W wierze tej dostrzega same pozytywy: coś co nadaje pewien sens i głębszy wymiar funkcjonowaniu człowieka.

Bronisław Cieślak (SLD) chciałby przede wszystkim wierzyć, że politycy są ludźmi dorosłymi i nawet gdy się przebierają za Świętego Mikołaja, to robią to dla dzieci, a nie po to, by samemu poddawać się pięknym iluzjom. Jednak, jak przyznaje, jeśli nawet nie wierzyć, to warto kultywować ten zwyczaj, choć z przymrużeniem oka. Jego zdaniem św. Mikołaj może być przykładem dla polityków, gdyż nikogo nie pomija. W świątecznej tradycji poseł dostrzega lewicowe marzenie o równości.

Zygmunt Wrzodak (LPR) wierzy w Świętego Mikołaja, ale bez przekonania. Jak podkreślił święta Bożego Narodzenia mają dla niego wymiar duchowy, a nie prezentowy. Świętego Mikołaja uważa za dobry wzór dla dzieci, ale nie dla dorosłych. Ludzie lubią dostawać prezenty, ale nie ma nic gorszego, niż wmówić ludziom, że prezenty się dostaje, a nie pracuje na nie - dodał.

Renata Beger (Samoobrona) uważa, że polityk jako osoba poważna powinna stać twardo na ziemi. Podkreśla jednak, że Święty Mikołaj może być wzorem dla polityków, gdyż pamięta zarówno o osobach biednych - tym przynosi prezenty - jak i o tych, którzy byli niegrzeczni - ci dostają upomnienie w postaci rózgi.

Posłanka, gdyby mogła od Świętego Mikołaja dostać prezent polityczny, życzyłaby sobie rządów Samoobrony. To był by ten Święty Mikołaj, który pod rządami Andrzeja Leppera by przyszedł i na pewno przyniósłby poprawę bytu zwykłych ludzi.

Jan Rokita (PO) wierząc w "świętych obcowanie", wierzy także w Świętego Mikołaja. Jego zdaniem, święty ten przebywając w lepszym świecie, może nam w wielu sprawach pomóc. Poseł podkreślił, że jego wiara w Świętego Mikołaja jest częścią jego chrześcijańskich przekonań.

Rokita uważa, że dorośli powinni przywrócić Świętemu Mikołajowi dobre imię jako temu, który w naszej kulturze jeszcze do niedawna był symbolem wrodzonej dobroci, miłości bliźniego i potrzeby czynienia dobra. Mikołaj, którego znamy z telewizji, witryn sklepowych i reklam jest groteskowym, infantylno-antypatycznym typem, który chce nas zmusić, żebyśmy kupili coś w tym, a nie innym sklepie. Nie ma on nic wspólnego z prawdziwym Świętym Mikołajem - zauważył.

Jego zdaniem, prawdziwy Święty Mikołaj bezinteresownie czyni dobro i dlatego powinien być wzorem dla wszystkich. W życiu ludzkim nie ma nic bardziej podniosłego i pięknego niż bezinteresowne czynienie dobra - dodał Rokita.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)