ŚwiatW Iraku zamknięto mauzoleum Alego, aby zapobiec zamachom

W Iraku zamknięto mauzoleum Alego, aby zapobiec zamachom

Władze Nadżafu, półmilionowego miasta
leżącego 150 kilometrów na południe od Bagdadu, zamknęły do
odwołania mauzoleum imama Alego, najświętsze miejsce kultu
szyickiego, aby zapobiec zamachom terrorystycznym.

W Iraku zamknięto mauzoleum Alego, aby zapobiec zamachom
Źródło zdjęć: © AFP

26.10.2006 | aktual.: 26.10.2006 18:10

Pułkownik Abdel Karim Mustafa z policji w Nadżafie powiedział, że otrzymała ona informacje, iż komórka irackiej Al-Kaidy przygotowuje zamachy na święte miejsca w Nadżafie. Powiadomione o tym irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poleciło, by zamknąć mauzoleum Alego.

Policja nie wpuszczała w czwartek samochodów do starej części Nadżafu.

W lutym, gdy ekstremiści sunniccy wysadzili w powietrze złotą kopułę sanktuarium szyickiego w Samarze na północ od Bagdadu, bojówkarze szyiccy zaczęli w odwecie atakować sunnitów i niszczyć sunnickie meczety. Fala przemocy, która wtedy wezbrała, trwa do dziś i każdego dnia pochłania około 100 ofiar śmiertelnych.

Meczet-mauzoleum Alego, pierwszego imama szyickiego, jest licznie odwiedzany przez szyitów z Iraku i innych krajów muzułmańskich. W połowie października na uroczystości w rocznicę śmierci Alego przybyło ponad milion pielgrzymów.

W sierpniu w samobójczym zamachu bombowym w Nadżafie zginęło 35 osób.

Z górą trzy lata temu, 29 sierpnia 2003 r. terroryści zdetonowali przed mauzoleum Alego samochód-pułapkę w chwili, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Wybuch zabił co najmniej 83 osoby, wśród nich szyickiego przywódcę, ajatollaha Mohammeda Bakira al-Hakima.

Ali ibn Abi Talib, stryjeczny brat i zięć Mahometa, ostatni "kalif sprawiedliwy", zginął w roku 661, zamordowany w meczecie w Kufie koło Nadżafu. Syn Alego, Al-Husajn, trzeci imam szyicki, jest pochowany w Karbali, około 100 km na południowy zachód od Bagdadu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)