Trwa ładowanie...

W irackim wojsku wykryto 50 000 "martwych dusz"

Rząd Iraku wypłacał żołd 50 000 fikcyjnych żołnierzy - wykazało dochodzenie antykorupcyjne w siłach zbrojnych. Wszechobecną korupcję wskazuje się jako jedną z przyczyn porażek irackiego wojska w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim - przypomina BBC.
Share
Irackie wojska w Karbali
Irackie wojska w KarbaliŹródło: AFP, Fot: Mohammed Sawaf
d1a4rhg

"Żołnierze duchy", jak są nazywani w militarnym żargonie, albo nigdy nie istnieli, albo zdezerterowali, a mimo to przysługujący im żołd był pobierany. Według źródła, które rozmawiało z agencją AFP, w tej grupie znaleźli się dezerterzy i zabici w ostatnich walkach.

Przyjmuje się, że za aferą najprawdopodobniej stoją skorumpowani oficerowie.

Rzecznik premiera Hajdara al-Abadiego podkreślił, że dochodzenie antykorupcyjne wszczęto po ostatniej wypłacie żołdu, a po wykryciu nieprawidłowości płatności wstrzymano.

d1a4rhg

- W ostatnich tygodniach premier podjął zdecydowane działania, by wykryć fikcyjnych żołnierzy i dotrzeć do źródła problemu - przekazał.

**Zobacz również: Państwo Islamskie ma broń przeciwlotniczą?</b

Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na wzmocnienie irackiej armii. Mimo to podjęta w czerwcu ofensywa bojowników Państwa Islamskiego zaskoczyła żołnierzy, doprowadzając do przejęcia przez dżihadystów kontroli nad dużymi obszarami na zachodzie i północy kraju.

d1a4rhg

Podziel się opinią

Share
d1a4rhg
d1a4rhg
Więcej tematów