W Hanowerze o odbudowie Iraku
Szefowie rządów Niemiec i Wielkiej Brytanii spotykają się we wtorek w Hanowerze, by omówić warunki włączenia ONZ do działań na rzecz odbudowy Iraku. Niemcy i Wielka Byrtania chcą również doprowadzić do wypracowania jednolitej postawy Unii Europejskiej w sprawie Iraku.
Spotkanie w Hanowerze ma też służyć ponownemu zbliżeniu rządów obu krajów unijnych przed środowym spotkaniem na szczycie w Atenach, gdzie ma być podpisany Traktat Akcesyjny, dotyczących 10 nowych członków Wspólnoty.
Niemcy sprzeciwiały się interwencji zbrojnej w Iraku i popierały w tym względzie Francję. Wielka Brytania sprzymierzyła się natomiast ze Stanami Zjednoczononymi i innym członkiem Unii, Hiszpanią, na rzecz interwencji i zbrojnego obalenia reżimu Saddama Husajna.
Zdaniem obserwatorów politycznych, Niemcy mają większą szansę niż Francja, by zdobyć ponownie przychylność Londynu i Waszyngtonu. Przywódcy koalicji mają bowiem za złe Paryżowi, że dzierżąc w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prawo weta blokował anglo-amerykańskie wysiłki, zmierzające do obalenia irackiego reżimu.
Pierwszą oznaką tego, że Niemcy będą dążyć do ugody, była postawa kanclerza Gerharda Schroedera na spotkaniu przywódców Francji, Niemiec i Rosji w Sankt Petersburgu. Gerhard Schroeder, jako jedyny uczestnik spotkania, powstrzymał się od krytyki Stanów Zjednoczonych. (jask)
[
]( http://referendum.wp.pl/ ) Jakie pytanie w referendum? Wirtualna Polska zaprasza do głosowania. Ty decydujesz, jakie pytanie padnie w Referendum Europejskim! Sprawdź, jak głosują inni.