ŚwiatW Ghanie trwają wybory prezydenckie i parlamentarne

W Ghanie trwają wybory prezydenckie i parlamentarne

W Ghanie trwają
wybory prezydenckie i parlamentarne. O stanowisko prezydenta
ubiega się ośmiu kandydatów, a o 230 miejsc w parlamencie walczy
około tysiąca osób.

W Ghanie trwają wybory prezydenckie i parlamentarne
Źródło zdjęć: © AFP

Spodziewana jest zacięta walka między dwoma kandydatami z głównych partii politycznych kraju: Nowej Partii Patriotycznej (NPP) i Narodowego Kongresu Demokratycznego (NDC). Prawdopodobnie żaden z nich nie uzyska w niedzielę bezwzględnej większości głosów i konieczna będzie druga tura wyborów, przewidziana na 28 grudnia.

Kandydatem partii NPP, z którą związany jest dotychczasowy prezydent, został adwokat i ekonomista Nana Addo-Dankwa Akufo- Addo. W rządzie Kufuora Akufo-Addo sprawował m.in. funkcję prokuratora generalnego i ministra spraw zagranicznych.

Jego głównym oponentem będzie John Evans Atta Mills z NDC. W wyborach prezydenckich startuje po raz trzeci, wcześniej dwukrotnie przegrał z Kufuorem. Jest prawnikiem specjalizującym się w prawie podatkowym. Był zastępcą poprzedniego prezydenta i założyciela partii NDC Jerry'ego Rawlingsa podczas jego drugiej kadencji.

NPP, której przewodzi Kufuor, wspierane jest głównie przez lud Aszante stanowiący ponad połowę ludności kraju (52%) i zamieszkujący najbogatsze regiony Ghany.

NPP i NDC są głównymi siłami w parlamencie Ghany. W wyborach w 2004 roku NPP zdobyło 128 miejsc, a NDC - 94.

Uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach w Ghanie jest 12,4 mln ludzi spośród 23 milionów mieszkańców kraju. Około 21 tys. komisji wyborczych jest czynnych od godziny 8.00 do 18.00 czasu polskiego. Liczenie głosów rozpocznie się natychmiast po zamknięciu lokali wyborczych i powinno się zakończyć w ciągu 72 godzin.

Od 1960 roku Ghana jest republiką i członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Zgodnie z konstytucją z 1993 roku głową państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany w powszechnych wyborach na czteroletnią kadencję. Organem władzy ustawodawczej jest jednoizbowy parlament, w którego skład wchodzi 230 deputowanych wybieranych na cztery lata. Władzę wykonawczą sprawuje rząd powoływany i kierowany przez prezydenta.

Źródło artykułu:PAP
afrykaprezydentwybory
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)