Trwa ładowanie...
d168egf
14-08-2003 14:55

W Gdańsku rozpoczęły się obchody rocznicy Sierpnia `80

Wystawę kilkudziesięciu fotogramów pierwszych
stron amerykańskich gazet, informujących o przełomowych
wydarzeniach w Polsce w latach 1979-1989, otwarto na
terenie Stoczni Gdańskiej.

d168egf
d168egf

Otwarcie ekspozycji rozpoczęło obchody 23. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku, przebiegające pod hasłem "Nasz Sierpień 80".

"Media miały swój mały udział w tym, że ten strajk zakończył się sukcesem, nie tak jak inne protesty w Polsce. Fakt że dziennikarze informowali świat o ryzyku podjętym przez robotników, utrudniał władzom podjęcie innych decyzji niż zawarcie porozumienia ze strajkującymi" - powiedział podczas otwarcia wystawy prezes Fundacji Centrum Solidarności, Bogdan Lis.

Informacje z pierwszych stron amerykańskich dzienników rozpoczynają się od wyboru Polaka Karola Wojtyły na papieża w październiku 1978 r., a kończą na powołaniu Tadeusza Mazowieckiego na pierwszego niekomunistycznego premiera w sierpniu 1989 r.

Na wystawie zgromadzono "czołówki" "New York Times", "Washington Post" i "Wall Street Journal". Amerykańskim gazetom towarzyszą pierwsze strony polskich gazet z tego samego okresu.

d168egf

W numerze z 1 września 1980 r. "Washington Post" donosił: "Poles Sign Strike Accord" (Polacy podpisują porozumienie kończące strajk). To same wydarzenie "Trybuna Ludu" tytułuje natomiast: "Zgodnie z interesami socjalistycznej Polski. W Szczecinie i Gdańsku podpisano porozumienie. Dobra praca warunkiem rozwiązania problemów w kraju".

W ramach obchodów 23. rocznicy Porozumień Sierpniowych, w Gdańsku odbędzie się m.in. debata o prawie i etyce pracy w kontekście integracji europejskiej z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera, szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryki Bochniarz i b. premiera Jerzego Buzka.

28 sierpnia w Gdańsku zbierze się też międzynarodowy komitet doradczy UNESCO, który rozstrzygnie, czy drewniana tablica z 21 postulatami strajkowymi z Sierpnia 1980 roku zostanie wpisana na światową listę tej organizacji "Pamięć Świata". Lista obejmuje najważniejsze zabytki piśmienne w dziejach ludzkości.

d168egf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d168egf
Więcej tematów