Trwa ładowanie...
amnesty international
25-08-2012 15:55

W Gambii wykonano dziewięć egzekucji, wkrótce kolejne

Prezydent Gambii Yahya Jammeh dotrzymał obietnicy złożonej przed tygodniem na koniec ramadanu i na jego rozkaz stracono dziewięć z ok. 50 osób skazanych na śmierć i przebywających w gambijskich więzieniach. Do połowy września pozostali mają zostać powieszeni.

W Gambii wykonano dziewięć egzekucji, wkrótce kolejneŹródło: AFP, fot: Simon Maina
d1nb0pf
d1nb0pf

Organizacja Amnesty International twierdzi, że w nocy z czwartku na piątek w Gambii powieszono dziewięcioro skazańców, w tym kobietę. Według AI wśród powieszonych było trzech generałów skazanych w zeszłym roku na śmierć za spiskowanie przeciwko rządzącemu od 1994 roku prezydentowi.

Pierwsze egzekucje przeprowadzono nazajutrz po przyjeździe do Gambii specjalnego wysłannika Unii Afrykańskiej, który miał odwodzić prezydenta Jammeha od przeprowadzenia masowych egzekucji.

Powołując się na anonimowych przedstawicieli gambijskich służb bezpieczeństwa, agencja AFP podała, że wszyscy skazańcy zostali w czwartkową noc przewiezieni "w jedno miejsce". - Ten facet jest zdecydowany ich wszystkich powiesić i nic go przed tym nie powstrzyma - powiedział rozmówca AFP.

Yahya Jammeh doszedł do władzy w wyniku bezkrwawego zamachu stanu i od lat zaliczany jest do najgorszych tyranów w Afryce - twierdzą eksperci.

d1nb0pf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nb0pf
Więcej tematów