WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Erfurcie i Lipsku demonstrowano przeciwko uchodźcom

5 tys. osób demonstrowało w środę w Erfurcie przeciwko liberalnej polityce azylowej niemieckiego rządu. Demonstrację zorganizowała prawicowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD). Przeciwko napływowi imigrantów protestowało też kilkaset osób w Lipsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodźcy na Węgrzech
Uchodźcy na Węgrzech (PAP/EPA, Fot: GYORGY VARGA)
WP

Jak podała gazeta "Thueringer Allgemeine" w wiecu w stolicy Turyngii Erfurcie wzięli też udział działacze skrajnej prawicy. Uczestnicy marszu przeszli przez centrum miasta wznosząc okrzyki przeciwko przyjmowaniu przez Niemcy uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Krytykowali też lokalny rząd Turyngii kierowany przez lewicę. Premier landu Bodo Ramelow w zeszłym tygodniu osobiście witał na dworcu w Erfurcie uchodźców, którzy przyjechali z Monachium. Tydzień temu w podobnej demonstracji wzięło udział 1000 osób.

Na ulice Lipska wyszło kilkuset przeciwników przyjmowaniu przez Niemcy azylantów. W obu miastach odbyły się też lewicowe kontrdemonstracje.

W związku ze stale rosnącą liczbą uchodźców demonstracje przeciwników liberalnej polityki azylowej cieszą się coraz większą popularnością.

WP

W poniedziałek przeciwko uciekinierom z Bliskiego Wschodu protestowało w Dreźnie 7,5 tys. demonstrantów. Tydzień wcześniej było ich 5 tys.

Organizatorem protestów w Dreźnie był ruch społeczny Pegida (skrót niemieckiej nazwy: Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu ) istniejący od jesieni zeszłego roku. Uczestnicy odbywających się co tydzień demonstracji wyrażają sprzeciw wobec nadmiernym jakoby wpływom muzułmanów na życie społeczne w Niemczech i rzekomemu tolerowaniu przez władze tego zjawiska. Działacze Pegidy krytykują politykę imigracyjną niemieckich władz, szczególnie napływ uchodźców z krajów arabskich.

Demonstracje Pegidy cieszyły się największą popularnością na początku roku. W styczniu uczestniczyło w nich co tydzień nawet 35 tys. osób. Potem zainteresowanie spadło; marsze organizowane były co dwa tygodnie. W ostatnim czasie w związku z zaostrzeniem kryzysu imigracyjnego, zwłaszcza z gwałtownym wzrostem liczby azylantów z Syrii, liczba demonstrantów ponownie rośnie.

Od początku roku do Niemiec przyjechało ponad pół miliona uchodźców. Do końca roku ich liczba, według szacunków MSW, ma przekroczyć 800 tys.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP