Trwa ładowanie...
d23hl9u
d23hl9u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Egipcie zginęło ośmioro meksykańskich turystów

Meksykański MSZ poinformował, że potwierdzono, iż w konwoju omyłkowo zaatakowanym w niedzielę na pustyni w Egipcie przez siły bezpieczeństwa podczas pościgu za dżihadystami zginęło ośmioro obywateli Meksyku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d23hl9u

Wcześniejsze informacje mówiły o śmierci co najmniej dwóch meksykańskich turystów.

Według egipskiego MSW zginęło w sumie 12 osób, zarówno obywateli Meksyku, jak i Egiptu. 10 osób zostało rannych. Według bliskich ofiar grupa 15 Meksykanów od 11 września przebywała w Egipcie. Od 10 lat wyjeżdżali na wspólne wakacje.

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zatelefonował we wtorek do prezydenta Meksyku Enrique Peny Nieto, żeby złożyć kondolencje i zapewnić, że strona egipska zapewni wszelką niezbędną pomoc medyczną rannym.

d23hl9u

Do przypadkowego ostrzelania konwoju z turystami doszło na pustyni w zachodniej części Egiptu, przy granicy z Libią. W pościgu za powiązanymi z Państwem Islamskim (IS) dżihadystami brały udział jednostki policji i wojska. Egipskie MSW oświadczyło, że składający się z czterech samochodów konwój znalazł się na obszarze zakazanym dla turystów. Resort zapowiedział śledztwo w sprawie tego, jak i dlaczego turyści znaleźli się na tych terenach.

Według ministerstwa turystyki Egiptu samochody turystów były nieoznakowane i brały udział w niedozwolonym safari.

Meksykańscy turyści, którzy przeżyli, mówią, że ich konwój, który zatrzymał się na pustyni, atakowały także śmigłowce i samolot wojskowy.

Prezydent Meksyku potępił atak i zażądał od władz w Kairze pełnego dochodzenia.

d23hl9u

Od 2012 roku egipskie siły bezpieczeństwa prowadzą ofensywę przeciwko dżihadystom, głównie na Synaju, pustynnym półwyspie graniczącym z Izraelem i palestyńską Strefą Gazy, będącym bastionem zwolenników IS w Egipcie. Rewolta, która spowodowała śmierć setek żołnierzy i policjantów, nasiliła się po odsunięciu w 2013 roku od władzy przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego.

W niedzielę zwolennicy dżihadystów z IS napisali na Twitterze, że odparli atak egipskiego wojska na pustyni na zachodzie kraju. Chociaż islamistyczna rewolta ma miejsce głównie na półwyspie Synaj, to do ataków dochodzi także w innych regionach Egiptu. W sierpniu egipski samolot wojskowy rozbił się na zachodzie, przy granicy z Libią, podczas operacji przeciwko islamistycznym bojownikom. Zginęły cztery osoby.

Przedstawiciele egipskich władz twierdzą, że bojownicy działający w Libii i na zachodzie Egiptu próbują nawiązać stosunki z islamistami z Synaju na wschodzie kraju. Egipskie samoloty zbombardowały cele IS w Libii w lutym, dzień po umieszczeniu w internecie przez to ugrupowanie terrorystyczne nagrania ze ścięcia 21 egipskich Koptów.

d23hl9u

Podziel się opinią

Share

d23hl9u

d23hl9u
Więcej tematów