W Dreźnie otwarto zniszczony w 1945 r. skarbiec Augusta Mocnego
W rezydencji saksońskich władców w
Dreźnie otwarto zniszczony w końcu II wojny
światowej Gruenes Gewoelbe - historyczny skarbiec Augusta Mocnego
(1670-1733), elektora Saksonii i króla Polski.
W uroczystości otwarcia odrestaurowanego zabytku, uważanego ze jeden z najbogatszych europejskich skarbców, uczestniczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Gruenes Gewoelbe powstał w 1550 r., jednak to August Mocny przekształcił na początku XVIII w. pomieszczenie w publiczny skarbiec.
Kolekcja zawiera 4000 eksponatów - działa sztuki jubilerskiej, przedmioty ze złota, kości słoniowej, metalu, brązu i bursztynu. Są wśród nich średniowieczne puchary, luksusowe przedmioty z epoki renesansu i wczesnego baroku, a także rzeźby autorstwa Balthasara Permosera i Johanna Melchiora Dinglingera. Do najcenniejszych dzieł należy figurka "Maur z koszykiem szmaragdów", odrestaurowana jako jedna z ostatnich. Zwracają uwagę złoty puchar Iwana Groźnego i pierścień Marcina Lutra.
August II, zwany Mocnym, był elektorem saskim i królem polskim w latach 1697-1706 i 1709-1733. Pod jego rządami Saksonia przeżywała okres kulturalnego i gospodarczego rozkwitu.
Niemieckie władze ukryły najcenniejsze eksponaty jeszcze przed napaścią na Polskę - w lecie 1939 r. Skarbiec, podobnie jak całe miasto, uległ zniszczeniu podczas alianckiego nalotu na Drezno w lutym 1945 r.
Kolekcję przejęła w 1945 r. Armia Czerwona, zwróciła jednak po 13 latach większość eksponatów. Od 2004 r. część zbiorów pokazywano w innych pomieszczeniach zamku.
Dla publiczności skarbiec otwarty będzie od 15 września. Jak podała telewizja ARD, bilety wstępu są już wysprzedane aż do końca listopada.
Jacek Lepiarz