W czwartek polska premiera filmu o Janie Pawle II
Półtora tysiąca widzów obejrzy w czwartek
wieczorem premierowe pokazy filmu "Jan Paweł II" w reżyserii Johna
Kenta Harrisona, które odbędą się jednocześnie w Krakowie i
Wadowicach. Film został zrealizowany w koprodukcji amerykańsko-włosko-polskiej i ma trzy wersje. Reżyserem polskiej wersji filmu
jest Jerzy Łukaszewicz.
Polska premiera będzie miała niezwykle uroczystą oprawę. Swój udział zapowiedzieli prezydent RP Lech Kaczyński, który objął premierę filmową patronatem, oraz metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz, który udzielił patronatu duchowego. W krakowskiej premierze przewidziany jest też udział szefa rządu Kazimierza Marcinkiewicza oraz przedstawicieli episkopatu.
Film zaprezentowany zostanie jednocześnie w sali Filharmonii Krakowskiej i w kinie "Kijów" oraz w rodzinnym mieście Karola Wojtyły - Wadowicach. Do Krakowa przybędą także twórcy filmu. Będzie reżyser John Kent Harrison oraz obaj odtwórcy głównej roli: Jon Voight (Jan Paweł II) i Cary Elwes (Karol Wojtyła). Wśród gości znajdzie się również Wenanty Nosul, który zagrał rolę księdza Dziwisza, oraz Krzysztof Kolberger, którego głosem papież przemówi w polskiej wersji filmu. Przebieg premiery transmitować będzie Program 1 TVP.
Polska wersja filmu, trwająca nieco więcej niż dwie godziny, różni się od wersji, która zaprezentowana została telewidzom w USA i we Włoszech. Papież nie jest w niej ukazany jako przywódca polityczny - na co położono nacisk w obu zachodnich wersjach - ale jako przywódca duchowy. Z tego powodu reżyser polskiej wersji Jerzy Łukaszewicz zrezygnował m.in. ze scen z Wałęsą czy podpisywania porozumień sierpniowych. We współpracy z duchownymi konsultantami filmu zmienione zostały także dialogi. Jak przyznawał Łukaszewicz, ostateczną okazała się dopiero siódma wersja filmu.
Dwuodcinkowy film "Jan Paweł II" został przygotowany przez włoską telewizję publiczną RAI i amerykańską stację CBS we współpracy z Telewizją Polską. Akcja rozpoczyna się w momencie zamachu na życie Ojca Świętego w 1981 r. W filmie znajdują się sceny z życia Karola Wojtyły od 1939 r. do śmierci w kwietniu 2005 r. Znalazły się także retrospekcje z dzieciństwa. Obraz powstał w rekordowym tempie. Zdjęcia rozpoczęły się latem ubiegłego roku, a zakończyły w październiku. W filmie występuje 40 polskich aktorów.
Włoscy producenci filmu podkreślają, że ponieważ do zdjęć przystąpiono wkrótce po śmierci Jana Pawła II, postanowiono nakręcić film, który sami nazwali "docu-fiction", a więc fabułę rygorystycznie opartą na faktach. Było to możliwe dzięki pomocy osobistego papieskiego sekretarza abpa Dziwisza oraz rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Valsa. W USA film stanowił dwa fabularne filmy prezentowane przez dwa kolejne wieczory ("Two nights" - Dwie noce).
Prapremiera obrazu z udziałem papieża Benedykta XVI odbyła się w Watykanie 17 listopada. Jeszcze w listopadzie wyemitowała go włoska telewizja RAI, a w grudniu amerykańska CBS. W Polsce film trafi najpierw do kin, a następnie dopiero wyemituje go Telewizja Polska - jako pięcioodcinkowy serial telewizyjny.