Trwa ładowanie...
d34x41a

W Chinach odkryto dinozaura - sprintera

W Chinach odkryto jednego z najmniejszych dinozaurów, który był zarazem jednym z największych sprinterów - informują naukowcy na łamach pisma "Zootaxa".

d34x41a
d34x41a

Xixianykus zhangi to jeden z największych sprinterów wśród dinozaurów. Miał zaledwie pół metra wysokości - a więc był zarazem jednym z najmniejszych dinozaurów i poruszał się na dwóch nogach. Przednie krótkie łapy miał zaopatrzone w pazury, którymi rozkopywał mrowiska i termitiery.

- Proporcje kości kończyn u xixianykusa należą do najbardziej skrajnych wśród wszystkich przedstawicieli tej grupy - opisuje współodkrywca, dr Corwin Sullivan, kanadyjski paleontolog współpracujący z Chińską Akademią Nauk.

Kość udowa dinozaura była bardzo krótka w porównaniu z dolnymi kośćmi kończyny i stopą. Podobnie zbudowane są nogi dzisiejszych szybko biegających zwierząt. Jak dodaje Sullivan, na podstawie tych proporcji nie można określić dokładnie, jaką prędkość rozwijał dinozaur. Wiadomo na pewno, że był szybkobiegaczem.

Zdaniem naukowców, dinozaur musiał szybko się poruszać, żeby uniknąć drapieżników. Ponadto musiał zapewne pokonywać duże odległości pomiędzy miejscami żerowania.

- Może to brzmi dziwnie, ale kopanie w ziemi i bieganie znakomicie idą ze sobą w parze. Niektóre obecnie żyjące zwierzęta, które żywią się termitami, pokonują duże odległości pomiędzy ich koloniami - wyjaśnia współautor badań, dr David Hone z Chińskiej Akademii Nauk.

Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół badaczy w chińskiej prowincji Henan, w kredowej formacji skalnej Majiacun.

d34x41a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34x41a
Więcej tematów