PolskaW Centrum Nauki Kopernik otwarto nową wystawę "Zapach - niewidzialny kod"

W Centrum Nauki Kopernik otwarto nową wystawę "Zapach - niewidzialny kod"

Świat aromatów można poznać w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Na nowej wystawie „Zapach - niewidzialny kod” każdy zwiedzający może poczuć m.in. woń piżma, średniowiecznych perfum i olejków eterycznych, a także dowiedzieć się jak pachną europejskie miasta.

W muzeum przestawiona jest też fascynująca historia perfumiarstwa. Kuratorka wystawy Agnieszka Łukasik mówi, że zapach jest doskonałym nośnikiem informacji o człowieku i jego życiu i właśnie na to zwrócono szczególną uwagę. - To niewidzialny kod, który mówi wiele o nas, o miejscach, w których mieszkamy i ogólnie o naszym życiu - tłumaczy kuratorka.

W ramach projektu „Zapach luksusu” prezentowane są dawne flakony na perfumy. Jego autorka Katarzyna Sosenko podkreśla, że w historii perfumiarstwa zawsze bardzo ważna była forma i kształt opakowania. - Głównym celem mojej kolekcji jest pokazanie dawnych flakonów, technik artystycznych wykorzystanych przy ich tworzeniu i interesujących rozwiązań, takich jak kasetki na perfumy czy flakoniki noszone w sakiewkach - opowiada autorka.

Interesującą częścią wystawy są „zapachowe mapy miast”, tworzone przez norweską biochemiczkę i artystkę Sissel Tolaas. Autorka mówi, że stworzenie „zapachu miasta” to mrówcza praca, bo używa tylko naturalnych aromatów. Przy opracowaniu "zapachowych map miast" musiała znacznie poszerzyć swoją wiedzę. W próbkach zebranych z ulic europejskich miast odkryto zupełnie nowe, nieznane wcześniej nauce molekuły.

„Zapach - niewidzialny kod” to nowa wystawa czasowa Centrum Nauki Kopernik, Instytutu Francuskiego w Polsce i Goethe-Institut. Od czwartku 21 listopada jest dostępna dla odwiedzających.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)