W. Brytania uroczyście obchodziła urodziny Elżbiety II
Z tradycyjną oprawą ceremonialną odbyły się w sobotę w Londynie obchody oficjalnych urodzin brytyjskiej królowej Elżbiety II.
Kulminacyjnym punktem uroczystości był przemarsz gwardzistów ze sztandarem. W bieżącym roku zaszczyt ten przypadł 1. Batalionowi Grenadierów Gwardii. Defiladę z orkiestrą i sztandarem, która rozpoczęła się od inspekcji, obserwowali małżonek Elżbiety II książę Edynburga Filip, następca tronu książę Walii Karol, wnuk monarchini książę William i inni członkowie rodziny królewskiej. Licznie stawiła się też krajowa i cudzoziemska publiczność.
W uroczystości uczestniczyło ponad 1,4 tys. żołnierzy i oficerów, ok. 400 muzyków z różnych orkiestr i 200 koni. W trakcie defilady wydawanych jest ponad sto ustnych rozkazów. Trasa przemarszu przebiega od Pałacu Buckingham, wzdłuż reprezentacyjnej alei The Mall do koszar Gwardii Konnej przy ulicy Whitehall i z powrotem.
Po odebraniu defilady na placu przylegającym do koszar Gwardii Konnej rodzina królewska udała się do Pałacu Buckingham, gdzie z balkonu oglądała przelot 30 samolotów RAF.
Zwyczaj przemarszu ze sztandarem przed monarchą sięga panowania Karola II w XVII w. Defilady odbywano przed bitwą po to, by żołnierze mogli rozpoznać sztandar oraz umundurowanie swojej jednostki i stawili się w punkcie zbiórki. Także monarcha, jeśli był na polu bitwy, dzięki temu wiedział, które jednostki biorą udział w walkach.
W 1747 r. zdecydowano, że defilada ze sztandarem będzie się odbywała corocznie dla uczczenia urodzin monarchy. Cztery pułki gwardii królewskiej maszerują przed monarchą na zasadzie rotacji, jeśli względy operacyjne nie stają temu na przeszkodzie.
Elżbieta II obchodzi swoje faktyczne urodziny w kwietniu (urodziła się 21 kwietnia 1926 r.), a oficjalne urodziny, którym towarzyszy defilada, w pierwszą, drugą lub trzecią sobotę czerwca. Oficjalne urodziny monarchy są państwowym świętem.
Tradycję obchodzenia urodzin dwa razy do roku (prywatnych i państwowych) zapoczątkował panujący w pierwszej dekadzie ubiegłego stulecia Edward VII. Urodził się on w listopadzie, ale chciał, żeby poddani kojarzyli jego urodziny ze słoneczną pogodą i wychodzili na ulice, by wiwatować na jego cześć i podziwiać żołnierzy.
Z okazji oficjalnych urodzin monarcha ogłasza listę specjalnie wyróżnionych osób w trzech kategoriach (CBE, OBE i MBE). W tym roku Elżbieta II nagrodziła m.in. walijską aktorkę mieszkającą w Hollywood Catherine Zetę Jones i mieszkającego w Wielkiej Brytanii, ale urodzonego w RPA 75-letniego Ronalda Harwooda, któremu w 2003 r. przyznano Oscara za scenariusz do filmu "Pianista" Romana Polańskiego.
Harwood jest przyjacielem Polańskiego i współpracował z nim również nad scenariuszem do filmu "Oliver Twist" według powieści Karola Dickensa. Harwood podpisał się pod petycją francuskich artystów i intelektualistów apelującą do władz Szwajcarii o odmowę ekstradycji Polańskiego do USA.
Po raz pierwszy Elżbieta II odebrała paradę wojskową w 1951 r. w zastępstwie chorego ojca Jerzego VI. Od tego czasu robi to corocznie, z wyjątkiem 1955 r., gdy na przeszkodzie stanął ogólnokrajowy strajk kolejarzy. Do 1987 r. Elżbieta II odbierała defiladę na koniu, ubrana w gwardyjski mundur. Obecnie korzysta w tym celu z otwartego konnego powozu.