Trwa ładowanie...
d47b9zp

W. Brytania: Trimble oficjalnie ustępuje

David Trimble (AFP)
Pierwszy minister brytyjskiej prowincji Irlandii Północnej, David Trimble, potwierdził w niedzielę, że od północy nie pełni już swej funkcji.

Share
d47b9zp

O decyzji poinformował we Francji, gdzie uczestniczy w uroczystościach rocznicowych bitwy nad Sommą, w której zginęło wielu Irlandczyków.

Trimble zastrzegł jednak, że byłby skłonny powrócić na urząd pierwszego ministra Irlandii Północnej pod warunkiem rozbrojenia oddziałów IRA. Lider Unionistów Ulsteru - największej protestanckiej partii w Irlandii Płn. - zagroził przed kilkoma tygodniami dymisją, o ile do 1 lipca IRA nie zdobędzie się na zasadniczy krok na drodze do rozbrojenia.

IRA nie dotrzymała jednak kolejnych terminów złożenia broni: ani dwuletniego terminu przewidzianego w wielostronnych porozumieniach z kwietnia 1998 roku, które utorowały drogę procesowi pokojowemu w prowincji, ani kolejnego terminu, który upłynął w maju.

W przypadku ustąpienia pierwszego ministra Irlandii Północnej, jego zastępca także przestaje pełnić funkcję. Zgromadzenie parlamentarne bez obsadzenia tych funkcji może funkcjonować, ale nie dłużej niż przez sześć tygodni. Po tym terminie rząd brytyjski może zgromadzenie zawiesić lub zgodzić się na rozpisanie nowych wyborów.

Ustąpienie Trimble'a grozi zachwianiem kruchej równowagi w Irlandii Północnej i to w momencie zbliżającego się "sezonu" tradycyjnych przemarszów protestantów, organizowanych w lipcu i w sierpniu dla upamiętnienia zwycięstwa wojsk Wilhelma Orańskiego nad oddziałami katolickimi. (aso)

d47b9zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47b9zp
d47b9zp
Więcej tematów