Trwa ładowanie...
d4mtt1h

W Bieszczadach znaleziono dwa martwe żubry. Nie przetrwały ataku niedźwiedzia

Do makabrycznego odkrycia doszło w Nadleśnictwie Lesko w Bieszczadach. Niedaleko miejscowości Olchowa znaleziono dwa martwe żubry. Pierwszy z nich to 8-letni byk, drugie zwierzę miało 11 lat. Oba żubry najprawdopodobniej zostały zabite przez niedźwiedzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Martwy żubr znaleziony niedaleko miejscowości Olchowa.
Martwy żubr znaleziony niedaleko miejscowości Olchowa. (Twitter, Fot: Anna Malinowska)
d4mtt1h

Martwe zwierzęta znaleziono niedaleko siebie w sobotę 18 listopada. Z młodszego pozostały jedynie szczątki. Starszy byk miał uszkodzony kręgosłup i rany, które wskazują, że zginął od pazurów niedźwiedzia.

google maps
Podziel się

- O fakcie tym powiadomiliśmy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sanoku, placówkę Polskiej Akademii Nauk w Ustrzykach Dolnych i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów - powiedział Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko w rozmowie z portalem krosno.lasy.gov.pl. - Jeszcze w niedzielę 19 listopada przeprowadzono oględziny miejsca oraz samych resztek żubrów - dodał.

d4mtt1h

Weterynarze wykluczają, że do śmierci zwierząt mógł przyczynić się człowiek. W okolicy, gdzie znaleziono ciało odkryto ślady niedźwiedzia, a także jego legowisko. Atak drapieżnika na wędrujące żubry nie jest w tej okolicy jednak niczym nowym.

- Kilka lat temu również mieliśmy przypadek zabicia żubra przez niedźwiedzia, który przez kolejne tygodnie odżywiał się swoją zdobyczą właśnie u progu zimy - przypomina Wojciech Jankowski.

d4mtt1h

- Wygląda na to, że drapieżnik i tym razem skorzystał z okazji, by odłowić kolejne sztuki ze stad żubrów przemieszczających się ku swym zimowym ostojom. Głęboki wąwóz, do którego zapędzony żubr łamie nogi lub przewraca się, daje przewagę drapieżcy - dodaje Jankowski.

Ciała żubrów zostaną teraz przebadane na obecność prątka gruźlicy. Pozostałości po zwierzętach prawdopodobnie posłużą w przyszłości do celów edukacyjnych. Nadleśnictwo Lesko wystąpi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie o zgodę na spreparowanie czaszek.

d4mtt1h

Podziel się opinią

Share

d4mtt1h

d4mtt1h
Więcej tematów