Trwa ładowanie...
d2186fi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Bielsku-Białek odnowiono grób płk. Kossarka, bohatera wojny z bolszewikami

Grób płk. Józefa Kossarka, obrońcy Polski przed czeską agresją w 1919 r., bohatera wojny z bolszewikami i dowódcy pułku w kampanii wrześniowej, został odrestaurowany na cmentarzu parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Został także poświęcony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Bielsku-Białek odnowiono grób płk. Kossarka, bohatera wojny z bolszewikami
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2186fi

Wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski przypomniał, że bielska uroczystość poprzedziła Święto Wojska Polskiego. - To czas, gdy (...) pamiętamy o goryczy porażek i słodyczy zwycięstw. Przede wszystkim pamiętamy, że nie były to tylko wojskowe formacje, ale konkretni żołnierze. Wielu z nich zapłaciło życiem w walce o Ojczyznę. (...) Wielu przeżyło (...) i nieco w zapomnieniu kontynuowało swój los. Takim przypadkiem był bohaterski i zasłużony płk Kossarek. Tak się losy złożyły, że po wojnie żył w cieniu, a grób jego uległ zapomnieniu - powiedział Jankowski.

Szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podczas uroczystości przywołał maksymę, która znajduje się nad wejściem na cmentarz w Zakopanem: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie". - Polska i Polacy muszą mieć strasznie pojemną tę pamięć, bo ogromnie wiele postaci musi w niej pomieścić. Pamięć musi być żywa. Jednym z takich pięknych przypadków żywej pamięci jest dzisiejsza uroczystość - powiedział Kunert.

Grób został odrestaurowany staraniem społecznego opiekuna Bogdana Ścibuta ze Związku Żołnierzy NSZ. - Na tym cmentarzu spoczywają członkowie mojej rodziny. Odwiedzając ich grób jesienią 2012 r. zwróciłem uwagę na zaniedbaną mogiłę z widocznym Virtuti Militari. Okazało się, że to mogiła płk. Józefa Kossarka i jego żony Marianny, którzy zmarli bezpotomnie. Zacząłem zabiegać o odrestaurowanie ich miejsca pochówku. Dzieło sfinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - powiedział.

d2186fi

Jak podkreślił wiceminister nie jest możliwe, by w pełni zaopiekować się z punktu widzenia władz centralnych wszystkim miejscami pochówku żołnierzy. - Dlatego tak ważne są inicjatywy ludzi dobrej woli, by żaden żołnierz nie leżał w zapomnieniu i żadnemu nie brakowało godnego miejsca spoczynku - dodał.

Płk Józef Kossarek urodził się w 1889 r. w Dziewiętnikach-Bóbrce koło Lwowa. W latach 1912-1914 należał do Drużyn Strzeleckich. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej, gdzie służył w artylerii. Po wojnie zgłosił się do polskiego wojska. Walczył w obronie Śląska Cieszyńskiego przeciwko czeskiej agresji w 1919 r., a później także z bolszewicką Rosją. W bitwie pod Dyneburgiem został ranny i odznaczony orderem Virtuti Militari. Walczył też w bitwie warszawskiej. Został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Kossarek pozostał w wojsku jako oficer zawodowy artylerii. W 1934 r. otrzymał awans na podpułkownika i został zastępcą dowódcy 10. Kaniowskiego Pułku Artylerii Lekkiej w Łodzi. W kampanii wrześniowej był jego dowódcą. Nocą z 25 na 26 września wskutek działań wojsk niemieckich i sowieckich, strat i wyczerpania amunicji Kossarek rozwiązał pułk. Dowódca trafił do niewoli niemieckiej, w której przebywał do 1945 r. Po wojnie zamieszkał w Bielsku-Białej. Pracował jako technik budowlany. Zmarł 11 sierpnia 1957 r.

d2186fi

Podziel się opinią

Share

d2186fi

d2186fi
Więcej tematów