W Bhutanie odbywają się historyczne wybory do parlamentu
W himalajskim Bhutanie odbywają się pierwsze w historii tego kraju
powszechne wybory do niższej izby parlamentu - Zgromadzenia
Narodowego.
Przypieczętowują one stopniowe przekształcanie w nowoczesną demokrację tego królestwa, które przeszło drogę od monarchii absolutnej do konstytucyjnej. Głosowanie poprzedziły wybory do wyższej izby parlamentu, przeprowadzone w grudniu.
O 47 mandatów do Zgromadzenia Narodowego rywalizują jedynie dwie partie: Ludowa Partia Demokratyczna (BDP) i Partia Harmonii Bhutanu. Obydwa stronnictwa dowodzone są przez byłych premierów i mają bardzo podobne programy. Obiecują zmniejszyć biedę i poprawić infrastrukturę. Partie wystawiły 94 kandydatów, w tym dziesięć kobiet.
Uprawnionych do głosowania, które będzie trwać do południa czasu polskiego, jest 318 tysięcy obywateli. Otworzono 865 komisji wyborczych, a przebieg elekcji śledzić będzie 42 międzynarodowych obserwatorów.
Wybory mają doprowadzić do wykształcenia w Bhutanie systemu dwupartyjnego. Dotąd Zgromadzenie Narodowe składało się w dwóch trzecich z deputowanych wyłanianych w wyborach powszechnych oraz osób mianowanych przez króla, przedstawicieli buddyjskiego duchowieństwa, przedstawiciela sił zbrojnych i dwóch przedstawicieli biznesu.
Król, którym jest 28-letni Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, pozostanie głową państwa i zachowa znaczne wpływy. Jednak na mocy konstytucji, którą powinien zatwierdzić powstały po wyborach parlament, deputowani będą mieli prawo pozbawić go władzy.
Wciśnięty między Indie a Chiny, Bhutan jest niepodległy od 1971 r. Dopiero na początku lat 1960. zaczął otwierać się na świat, a telewizję i Internet wprowadzono tu zaledwie w 1999 roku. Zmiany, przekształcające królestwo w nowoczesny kraj forsował ojciec i poprzednik obecnego króla, panujący od 1972 do 2006 roku Jigme Singye Wangchuck.