W Aceh więźniowie nie mieli szans podczas tsunami
Kiedy więzieniem w indonezyjskim Banda
Aceh zakołysał pierwszy wstrząs, strażnicy wypuścili więźniów na
centralny dziedziniec, obawiając się, że kolejne, potężniejsze
wstrząsy mogą spowodować zawalenie się dachu nad celami.
Ale nikt nie spodziewał się, że po wstrząsach przyjdzie tsunami - pisze ze stolicy indonezyjskiej prowincji Aceh, najbardziej spustoszonej przez potężne fale wzbudzone trzęsieniem, agencja Associated Press.
Mury jak papierowe
Fale zmiotły mury, jakby były z papieru i pogrążyły cały więzienny kompleks w masie wody i gruzu. Wszystkich 280 więźniów i sześciu strażników uznano za zaginionych.
Nasi dziadowie, a przed nimi ich dziadowie nigdy nie przeżyli czegoś takiego - powiedział Teuke Darwin, który stoi na czele resortu sprawiedliwości w prowincji. Tsunami kojarzyło się im z japońskimi serialami telewizyjnymi.
O tym, co działo się w więzieniu w Banda Aceh, Darwin dowiedział się z relacji strażnika, który opuścił je po trzęsieniu ziemi, ale zanim uderzyło w nie tsunami.
Czas się zatrzymał
W zniszczonym przez żywioł więzieniu wszystkie cele były otwarte, kiedy na budynki runęły masy wody. Główne drzwi i wewnętrzna brama były zamknięte na mocne zamki, aby zapobiec ucieczce z terenu więzienia. Ścienny zegar leżący na ziemi przed więzieniem zatrzymał się na godzinie, w której uderzyło tsunami - 8:45, mniej więcej w 45 minut po trzęsieniu.
Do środy z terenu wiezienia usunięto większość zwłok, ale nadal nie brakuje tam makabrycznych widoków - kończyn ludzkich tkwiących w gruzach i wśród resztek wyposażenia - pisze AP.
Tsunami zniszczyło również główne więzienie dla kobiet w Longha, ok/ 25 km od Banda Aceh. Wszystkie kobiety, 101 więźniarek i strażniczki, zginęły - powiedział Darwin. Fale zmiotły wszystkie budynki w mieście i obecnie nawet trudno jest znaleźć dokładne miejsce, w którym stało więzienie. Ponad 100 więźniów zginęło również w więzieniu w mieście Sigli położonym bardziej na północ.
Areszt dla separatystów
W więzieniu w Banda Aceh odbywało kary kilkudziesięciu separatystów, którzy od 27 lat prowadzą walkę zbrojną o utworzenie osobnego państwa w tej zasobnej w ropę i gaz prowincji. Wśród więźniów był Sofyan Ibrahim Tiba, z ramienia rebeliantów uczestniczący dwa lata temu w negocjacjach pokojowych, które doprowadziły do krótkotrwałego rozejmu. Tibę aresztowano po zerwaniu rozejmu i skazano na 15 lat.
Więzienie w Banda Aceh zbudowali w XIX wieku Holendrzy. Jak większość budynków z kolonialnego okresu, wiezienie wzniesiono blisko brzegu morza i było ono jedną z pierwszych budowli, na które runęły fale. Trzęsienie ziemi zniszczyło liczne, niedawno wzniesione budynki rządowe i centra handlowe, ale więzienie i inne budowane przez Holendrów budynki niewiele ucierpiały od wstrząsów. Zniszczenie przyszło dopiero z falami tsunami.